Divi 4.26.1 - en to cs translation catalogue (1373 entries)

en:  Enable canonical URL's
cs:  Povolit kanonické URL's

en:  Enable custom title
cs:  Povolit vlastní titulek

en:  Enable meta description
cs:  Povolit meta popis

en:  Enable meta keywords
cs:  Povolit meta klíčová slova

en: %1$s Columns
cs: %1$s sloupce

en: %1$s Images Used From Unsplash
cs: %1$s obrázky použité z Unsplash

en: %1$s could not be displayed.
cs: %1$s nelze zobrazit.

en: %d Item
cs: %d Položka

en: %d Items
cs: %d Položky

en: %d Layout
cs: %d rozložení

en: %d Layout Pack
cs: %d Balíček rozložení

en: %d Layout Packs
cs: %d balíčků rozložení

en: %d Layouts
cs: %d rozvržení

en: %d Module
cs: %d modul

en: %d Modules
cs: %d modulů

en: %d Page
cs: %d stránka

en: %d Pages
cs: %d stránek

en: %d Reviews
cs: %d recenzí

en: %d Row
cs: %d řádek

en: %d Rows
cs: %d řádků

en: %d Sales
cs: Prodeje %d

en: %d Section
cs: %d sekce

en: %d Sections
cs: %d sekcí

en: %d Total Layouts
cs: Celkem %d rozložení

en: %s Name
cs: %s Jméno

en: %s Theme Options
cs: Možnosti tématu %s

en: &laquo; Older Entries
cs: &laquo; Starší příspěvky

en: + Add One More Tab
cs: + Přidat ještě jednu záložku

en: 0 Comments
cs: 0 komentářů

en: 0 comments
cs: 0 komentářů

en: 1 Column
cs: 1 sloupec

en: 1 Comment
cs: 1 komentář

en: 1 comment
cs: 1 komentář

en: 3D Render
cs: 3D vykreslování

en: 404 Not Found
cs: 404 - Nenalezeno

en: <div class="updated"><p>This is a fresh installation of %1$s theme. Don't forget to go to <a href="%2$s">ePanel</a> to set it up. This message will disappear once you have clicked the Save button within the <a href="%2$s">theme's options page</a>.</p></div>
cs: <div class="updated"><p>Toto je nová instalace motivu %1$s. Nezapomeňte přejít na <a href="%2$s">ePanel</a> a nastavit. Tato zpráva zmizí, jakmile kliknete na tlačítko Uložit na stránce <a href="%2$s">stránka s možnostmi motivu</a>.</p></div>

en: <em>Before you can receive product updates, you must first authenticate your Elegant Themes subscription. To do this, you need to enter both your Elegant Themes Username and your Elegant Themes API Key into the Updates Tab in your theme and plugin settings. To locate your API Key, <a href="https://www.elegantthemes.com/members-area/api/" target="_blank">log in</a> to your Elegant Themes account and navigate to the <strong>Account > API Key</strong> page. <a href="https://www.elegantthemes.com/documentation/divi/update-divi/" target="_blank">Learn more here</a></em>. If you still get this message, please make sure that your Username and API Key have been entered correctly
cs: <em>Než budete moci přijímat aktualizace produktu, musíte nejprve ověřit své předplatné Elegant Themes. Chcete-li to provést, musíte zadat své uživatelské jméno Elegant Elegant Themes a klíč Elegant Themes API na kartě Aktualizace v nastavení motivu a pluginu. Chcete-li najít svůj klíč API, <a href="https://www.elegantthemes.com/members-area/api/" target="_blank">přihlaste se</a> ke svému účtu Elegant Themes a přejděte na stránku <strong>Účet > Klíč API</strong>. <a href="https://www.elegantthemes.com/documentation/divi/update-divi/" target="_blank">Více se dozvíte zde</a></em>. Pokud se tato zpráva stále zobrazuje, ujistěte se, že vaše uživatelské jméno a klíč API byly zadány správně

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Older Comments
cs: <span class="meta-nav">&larr;</span> Starší komentáře

en: AI Default
cs: Výchozí AI

en: AI Unlimited
cs: AI bez omezení

en: API Key
cs: API klíè

en: About
cs: O

en: About %s seconds remaining
cs: Zbývá přibližně %s sekund

en: About Me
cs: O mě

en: Abstract Art
cs: Abstraktní umění

en: Access Your %s From Any Website
cs: Získejte přístup ke svému %s z libovolné webové stránky

en: Activate WooCommerce Plugin
cs: Aktivujte plugin WooCommerce

en: Activating WooCommerce
cs: Aktivace WooCommerce

en: Active Link Color
cs: Barva aktivního odkazu

en: Active Primary Menu Link Color
cs: Aktivní Primary Menu Barva odkazu

en: Add A Custom Page
cs: Přidat vlastní stránku

en: Add Author Bio
cs: Přidat biografii autora

en: Add Background Color
cs: Přidat barvu pozadí

en: Add Button Icon
cs: Přidat ikonu do tlačítka

en: Add ET Box
cs: Přidejte ET rámeček

en: Add ET Button
cs: Přidat ET tlačítko

en: Add ET Learn more block
cs: Přidejte blok ET Dozvědět se více

en: Add ET Tabs
cs: Přidat ET záložky

en: Add Element
cs: Přidat prvek

en: Add From Library
cs: Přidat z knihovny

en: Add New Category
cs: Přidat novou kategorii

en: Add New Cloud Category
cs: Přidat novou kategorii cloudu

en: Add New Cloud Tag
cs: Přidat novou značku cloudu

en: Add New Layout
cs: Přidat nové rozvržení

en: Add New Pack
cs: Přidat nový balíček

en: Add New Page
cs: Přidat novou stránku

en: Add New Tag
cs: Přidat novou značku

en: Add New Theme Options
cs: Přidat nové možnosti motivu

en: Add Theme Options
cs: Přidat možnosti motivu

en: Add To Categories
cs: Přidat do kategorií

en: Add To Divi Cloud
cs: Přidat do Divi Cloud

en: Add To Favorites
cs: Přidat k oblíbeným

en: Add To Tags
cs: Přidat do štítků

en: Add a Tooltip Text
cs: Přidat text tooltipu

en: Add code to the < body > (good for tracking codes such as google analytics)
cs: Přidat kód do < body > (vhodné pro sledovací kódy)

en: Add code to the < head > of your blog
cs: Přidat kód do < head > vašeho webu

en: Add code to the bottom of your posts, before the comments
cs: Přidat kód na konec příspěvků před komentáři

en: Add code to the top of your posts
cs: Přidat kód na začátek příspěvků

en: Added Context
cs: Přidán kontext

en: Adjust Divi AI Default Styles
cs: Upravte výchozí styly Divi AI

en: Adsense
cs: AdSense

en: Adsense Code
cs: AdSense kód

en: Advanced Settings
cs: Pokročilé nastavení

en: Advertisement
cs: Reklama

en: Agency About Page
cs: Stránka o agentuře

en: Agency Blog Page
cs: Blogová stránka agentury

en: Agency Contact Page
cs: Kontaktní stránka agentury

en: Agency Home Page
cs: Domovská stránka agentury

en: Agency Landing Page
cs: Vstupní stránka agentury

en: Agency Portfolio Page
cs: Stránka portfolia agentur

en: Agency Pricing Page
cs: Stránka s cenami agentur

en: All
cs: Všechno

en: All Divi users can store up to %s items to their Divi Cloud for free. To save more items to your cloud and unlock unlimited storage, upgrade your Divi Cloud membership today. If you build Divi websites for a living, Divi Cloud is an awesome add-on and an amazing time saver. You are going to love it!
cs: Všichni uživatelé Divi mohou zdarma uložit až %s položek do svého Divi Cloud. Chcete-li uložit více položek do cloudu a odemknout neomezené úložiště, upgradujte své členství v Divi Cloud ještě dnes. Pokud vytváříte webové stránky Divi pro živobytí, Divi Cloud je úžasný doplněk a úžasná úspora času. Bude se vám to líbit!

en: All Theme Options
cs: Všechny možnosti motivu

en: Any code you place here will appear in body section of all pages of your blog. This is usefull if you need to input a tracking pixel for a state counter such as Google Analytics.
cs: Jakýkoli kód, který sem umístíte, se objeví v části těla všech stránek vašeho blogu. To je užitečné, pokud potřebujete vložit sledovací pixel pro počítadlo stavu, jako je Google Analytics.

en: Any code you place here will appear in the head section of every page of your blog. This is useful when you need to add javascript or css to all pages.
cs: Jakýkoliv kód, který zadáte sem, se objeví v hlavičce každé stránky webu. Tato funkce je užitečná, pokud potřebujete přidat JavaScript či CSS na všechny stránky.

en: Any code you place here will be placed at the bottom of all single posts. This is useful if you are looking to integrating things such as social bookmarking links.
cs: Každý kód, který zde umístíte, bude umístěn na konci všech jednotlivých příspěvků. To je užitečné, pokud hledáte integraci věcí, jako jsou odkazy na sociální bookmarking.

en: Any code you place here will be placed at the top of all single posts. This is useful if you are looking to integrating things such as social bookmarking links.
cs: Kód, který zadáte sem, se objeví na začátku všech příspěvků. Tato funkce je užitečná, pokud chcete integrovat odkazy na sociální média.

[ctx: Apply layout to the page]
en: Use This Layout
cs: Použijte toto rozvržení

en: Archives
cs: Archivy

en: Are You Sure?
cs: Jsi si jistá?

en: Are you sure want to remove this page?
cs: Opravdu chcete odstranit tuto stránku?

en: Aspect Ratio
cs: Poměr stran

en: At Least
cs: Alespoň

en: Authentication
cs: Autentizace

en: Authentication Required
cs: Vyžadováno ověření

en: Author
cs: Autor

en: Author Image URL
cs: URL autora obrázku

en: Auto
cs: Automaticky

en: Auto Speed
cs: Automatická rychlost

en: Automattic slider speed (works only if Auto is set to yes)
cs: Automatická rychlost posuvníku (funguje pouze v případě, že je nastavena automatika)

en: Back To Top Button
cs: Tlačítko Zpět na začátek

en: Background
cs: Pozadí

en: Background Color
cs: Barva pozadí

en: Background Fill Description
cs: Popis výplně pozadí

en: Background Image
cs: Obrázek pozadí

en: Background Position
cs: Pozice pozadí

en: Background Repeat
cs: Opakování pozadí

en: Background image URL or base64 string is required.
cs: Je vyžadována URL obrázku na pozadí nebo řetězec base64.

en: Before generating a new image, you must extend the image canvas using the draggable anchors.
cs: Před generováním nového obrázku musíte rozšířit plátno obrázku pomocí přetahovacích kotev.

en: Before generating a new image, you must make a rough sketch of the object you want to add.
cs: Před generováním nového obrázku si musíte udělat hrubý náčrt objektu, který chcete přidat.

en: Before generating a new image, you must paint the area of the image you want to modify.
cs: Před generováním nového obrázku musíte namalovat oblast obrázku, kterou chcete upravit.

en: Before you can download Premade Layouts from the %1$s Library you must authenticate your %2$s subscription.
cs: Než si budete moci stáhnout Premade Layouts z knihovny %1$s, musíte ověřit své předplatné %2$s.

en: Before you can generate Text using the Divi AI you must authenticate your Elegant Themes subscription.
cs: Než budete moci generovat text pomocí Divi AI, musíte ověřit své předplatné Elegant Themes.

en: Blog Post
cs: Příspěvek na blogu

en: Blog Style Mode
cs: Režim webu

en: Body Font
cs: Písmo textu v obsahu

en: Body Font Color
cs: Barva písma těla

en: Body Font Style
cs: Styl písma v obsahu

en: Body Font Weight
cs: Hmotnost písma těla

en: Body Line Height
cs: Výška řádků v obsahu

en: Body Text Color
cs: Barva písma v obsahu

en: Body Text Size
cs: Velikost textu v obsahu

en: Body/Link Line Height
cs: Výška řádku odkazu v obsahu

en: Body/Link Text Size
cs: Velikost odkazu v obsahu

en: Bold
cs: Tučné

en: Border Color
cs: Barva rámečku

en: Border Radius
cs: Radius rámečku

en: Border Width
cs: Šířka rámečku

en: Bottom
cs: Dole

en: Bottom Bar
cs: Spodní lišta

en: Bottom to Top
cs: Zdola nahoru

en: Browse All Divi Docs
cs: Procházet všechny dokumenty Divi

en: Browse The Marketplace
cs: Procházet The Marketplace

en: Brush Blur
cs: Rozostření štětcem

en: Brush Color
cs: Barva štětce

en: Brush Size
cs: Velikost štětce

en: Build Your Page With AI
cs: Vytvořte si stránku pomocí AI

en: Building Your Website
cs: Budování vašeho webu

[ctx: Business]
en: Agency
cs: Agentura

[ctx: Business]
en: Consultant
cs: Poradce

en: Button
cs: Knoflík

en: Button Font Style
cs: Styl písma tlačítka

en: Buttons
cs: Tlačítka

en: Buttons Font
cs: Písmo tlačítka

en: Buttons Hover Style
cs: Styl tlačítek při přejetí myší

en: Buttons Style
cs: Styl tlačítek

en: Buy
cs: Koupit

en: By %s
cs: Od %s

en: By Elegant Themes
cs: Podle Elegant Themes

en: By The Community
cs: Od Společenství

en: By default comments are not placed on pages, however, if you would like to allow people to comment on your pages simply enable this option.
cs: Ve výchozím nastavení nejsou komentáře umístěny na stránkách, avšak pokud chcete uživatelům dovolit psát komentáře, stačí tuto volbu aktivovat.

en: By default pages are sorted by name. However if you would rather have them sorted by ID you can adjust this setting.
cs: Ve výchozím nastavení se stránky třídí podle názvu. Chcete-li je však raději třídit podle ID, toto nastavení si změňte.

en: By default the navigation bar stays on top of the screen at all times. We suggest to disable this option, if you need to use a logo taller than the default one.
cs: Ve výchozím nastavení zůstává navigační lišta vždy "přilepena" v horní části obrazovky. Doporučujeme zrušit tuto volbu, pokud chcete použít velké logo.

en: By default the theme creates a Home link that, when clicked, leads back to your blog's homepage. If, however, you are using a static homepage and have already created a page called Home to use, this will result in a duplicate link. In this case you should disable this feature to remove the link.
cs: Ve výchozím nastavení šablona vytváří odkaz Úvod, kterým se po kliknutí dostanete na úvodní stránku webu. Pokud však používáte statickou výchozí stránku a již jste si vytvořili stránku Úvod, získáte tím duplicitní odkaz. V takovém případě tuto funkci deaktivujte a odkaz odstraňte.

en: By default the theme creates post titles based on the title of your post and your blog name. If you would like to make your meta title different than your actual post title you can define a custom title for each post using custom fields. This option must be enabled for custom titles to work, and you must choose a custom field name for your title below.
cs: Ve výchozím nastavení šablona vytváří názvy příspěvků odvozené od názvu příspěvku a názvu webu. Chcete-li mít meta název odlišný od vlastního názvu příspěvku, definujte v uživatelských polích vlastní názvy každého příspěvku. Aby vlastní názvy fungovaly, musí být tato volba aktivní a musíte si zvolit název vlastního pole pro název níže.

en: By default the theme does not add keywords to your header. Most search engines don't use keywords to rank your site anymore, but some people define them anyway just in case. If you want to add meta keywords to your header then enable this option and fill in the custom keywords field below.
cs: Ve výchozím nastavení šablona nepřidává do záhlaví klíčová slova. Většina vyhledávačů již nepoužívá klíčová slova k hodnocení vašich stránek, nicméně někteří uživatelé je mohou na webu chtít. Chcete-li do záhlaví přidat meta klíčová slova, aktivujte tuto volbu a vyplňte pole vlastních klíčových slov níže.

en: By default the theme truncates your posts on index/homepages automatically to create post previews. If you would rather show your posts in full on index pages like a traditional blog then you can activate this feature.
cs: Ve výchozím nastavení šablona automaticky zkracuje úryvky vašich příspěvků a vytváří náhledy příspěvků. Pokud chcete raději zobrazovat své příspěvky v plné délce jako na běžném webu, musíte si aktivovat tuto funkci.

en: By default the theme uses a combination of your blog name and your blog description, as defined when you created your blog, to create your homepage titles. However if you want to create a custom title then simply enable this option and fill in the custom title field below.
cs: Ve výchozím nastavení šablona používá kombinaci názvu webu a popisu webu, které byly nastaveny při vytvoření webu, pro vytváření titulků vašich stránek. Chcete-li si vytvářet vlastní titulek, aktivujte tuto volbu a vyplňte vlastní titulek v poli pro vlastní titulek níže.

en: By default the theme uses your blog description, as defined when you created your blog, to fill in the meta description field. If you would like to use a different description then enable this option and fill in the custom description field below.
cs: Ve výchozím nastavení šablona používá k vyplnění pole meta popisu popis webu, který byl nastaven při vytváření webu. Chcete-li použít jiný popis, aktivujte tuto volbu a vyplňte pole vlastního popisu níže.

en: By default thumbnail images are created using custom fields. However, if you would rather use the images that are already in your post for your thumbnail (and bypass using custom fields) you can activate this option. Once activated thumbnail images will be generated automatically using the first image in your post. The image must be hosted on your own server.
cs: Ve výchozím nastavení se miniatury vytvářejí pomocí vlastních polí. Pokud byste však pro svou miniaturu raději použili obrázky, které již jsou ve vašem příspěvku (a obejít pomocí vlastních polí), můžete tuto možnost aktivovat. Po aktivaci budou automaticky generovány miniatury obrázků pomocí prvního obrázku ve vašem příspěvku. Obrázek musí být hostován na vašem vlastním serveru.

en: By default thumbnails are not placed on pages (they are only used on posts). However, if you want to use thumbnails on pages you can! Just enable this option.
cs: Ve výchozím nastavení nejsou náhledy umístěny na stránkách (jsou použity pouze u příspěvků). Nicméně, pokud chcete používat náhledy na stránkách,tak můžete! Stačí tuto možnost povolit.

en: By default thumbnails are placed at the beginning of your post on single post pages. If you would like to remove this initial thumbnail image to avoid repetition simply disable this option.
cs: Ve výchozím nastavení jsou náhledy umístěny na začátku příspěvku (na stránkách s jedním příspěvkem). Chcete-li odstranit tento počáteční náhled obrázku z důvodu opakování, tuto volbu deaktivujte.

en: CSS Snippet
cs: Úryvek CSS

en: Cancel
cs: zrušení

en: Canonicalization helps to prevent the indexing of duplicate content by search engines, and as a result, may help avoid duplicate content penalties and pagerank degradation. Some pages may have different URLs all leading to the same place. For example domain.com, domain.com/index.html, and www.domain.com are all different URLs leading to your homepage. From a search engine's perspective these duplicate URLs, which also occur often due to custom permalinks, may be treated individually instead of as a single destination. Defining a canonical URL tells the search engine which URL you would like to use officially. The theme bases its canonical URLs off your permalinks and the domain name defined in the settings tab of wp-admin.
cs: Kanonikalizace pomáhá zabránit indexování duplicitního obsahu vyhledávači a v důsledku toho může pomoci vyhnout se penalizacím za duplicitní obsah a snížení hodnocení stránky. Některé stránky mohou mít různé adresy URL vedoucí na stejné místo. Například domain.com, domain.com/index.html a www.domain.com jsou různé adresy URL vedoucí na vaši domovskou stránku. Z pohledu vyhledávače mohou být tyto duplicitní adresy URL, které se také často vyskytují díky vlastním trvalým odkazům, považovány za jednotlivě, nikoli jako s jediným cílem. Definováním kanonické URL sdělíte vyhledávači, kterou URL byste chtěli oficiálně používat. Téma zakládá své kanonické adresy URL na vašich trvalých odkazech a názvu domény definovaném na kartě nastavení wp-admin.

en: Canvas Size
cs: Velikost plátna

en: Caption
cs: Popisek

en: Caption goes here
cs: Popisek přijde sem

en: Caption title goes here
cs: Titulek popisku přijde sem

en: Cartoon
cs: Kreslená pohádka

en: Categories
cs: Kategorie

en: Category
cs: Kategorie

en: Center
cs: Uprostřed

en: Centered
cs: Zarovnání na střed

en: Centered Inline Logo
cs: Centrované s logem v menu

en: Change Image
cs: Změnit obrázek

en: Change Image Style
cs: Změnit styl obrázku

en: Change Tone
cs: Změnit tón

en: Characters
cs: Postavy

en: Chat With An Expert
cs: Chat s odborníkem

en: Check this box if you want to display meta descriptions on category/archive pages. The description is based off the category description you choose when creating/edit your category in wp-admin.
cs: Zaškrtněte toto políčko, pokud chcete na stránkách kategorie/archivu zobrazovat meta popisy. Popis je založen na popisu kategorie, který zvolíte při vytváření/úpravě kategorie v wp-admin.

en: Choose A Starter Site
cs: Vyberte Starter Site

en: Choose File
cs: Vyberte soubor

en: Choose Library
cs: Vyberte Knihovna

en: Choose Style
cs: Vyberte Styl

en: Choose Type
cs: Vyberte Typ

en: Choose an Image
cs: Vybrat obrázek

en: Choose button color
cs: Zvolte barvu tlačítka

en: Choose button type
cs: Zvolte typ tlačítka

en: Choose how many times bigger you want your upscaled image to be.
cs: Vyberte, kolikrát chcete zvětšený obrázek zvětšit.

en: Choose the aspect ratio that will be used for the generated image.
cs: Vyberte poměr stran, který bude použit pro vygenerovaný obrázek.

en: Choose the size of your new image. Blank areas of the canvas outside the bounds of your original image will be filled in with AI.
cs: Vyberte velikost svého nového obrázku. Prázdné oblasti plátna mimo hranice vašeho původního obrázku budou vyplněny AI.

en: Choose title autogeneration method
cs: Zvolit způsob generování titulku

en: Choose what style of image you would like to create. Or, select none and describe the style of image in your prompt.
cs: Vyberte si, jaký styl obrázku chcete vytvořit. Nebo vyberte žádný a popište styl obrázku ve výzvě.

en: Choose which items to display in the post info section
cs: Vyberte, které položky se mají zobrazit v sekci s informacemi o příspěvku

en: Choose yes if you want for automatic slider animation
cs: Zvolte ano, pokud chcete automatickou animaci

[ctx: Classes Page (Fitness, Training, etc)]
en: Classes
cs: Třídy

en: Click here to learn more
cs: Klikněte zde a dozvíte se více

en: Close
cs: Zavřít

en: Close Modal
cs: Zavřít Modal

en: Cloud
cs: Mrak

en: Code
cs: Kód

en: Code Integration
cs: Integrace kódu

en: Code Snippet
cs: Úryvek kódu

en: Code Snippets Library
cs: Knihovna úryvků kódu

en: Code With AI
cs: Kódování s AI

en: Coffee Shop
cs: Kavárna

en: Coffee Shop About Page
cs: Stránka o kavárně

en: Coffee Shop Blog Page
cs: Blogová stránka kavárny

en: Coffee Shop Contact Page
cs: Kontaktní stránka kavárny

en: Coffee Shop Footer Page
cs: Stránka zápatí kavárny

en: Coffee Shop Guide Page
cs: Stránka průvodce kavárnou

en: Coffee Shop Home Page
cs: Domovská stránka kavárny

en: Coffee Shop Landing Page
cs: Vstupní stránka kavárny

en: Coffee Shop Menu Page
cs: Stránka nabídky kavárny

en: Coffee Shop Shop Page
cs: Stránka kavárny

en: Color
cs: Barva

en: Color Pickers Default Palette
cs: Výchozí paleta nástroje pro výbìr barev

en: Color Schemes
cs: Barevná schémata

en: Column Layout
cs: Rozvržení sloupců

en: Comic Book
cs: Komiks

en: Comments
cs: Komentáře(ů)

en: Community
cs: Společenství

en: Complete your purchase using the pop-up to upgrade Divi Cloud.
cs: Dokončete svůj nákup pomocí vyskakovacího okna pro upgrade Divi Cloud.

en: Concept Art
cs: Koncepční umění

en: Configuring Theme Options
cs: Konfigurace možností motivu

en: Content
cs: Obsah

en: Content Length
cs: Délka obsahu

en: Content Results
cs: Výsledky obsahu

en: Content Type
cs: Typ obsahu

en: Content goes here
cs: Obsah přijde sem

en: Content text or html
cs: Text obsahu nebo HTML

en: Continue Editing
cs: Pokračovat v úpravách

en: Convert Module To Row
cs: Převést modul na řádek

en: Convert Module To Section
cs: Převést modul do sekce

en: Convert Row To Section
cs: Převést řádek na oddíl

en: Copy
cs: kopírovat

en: Copy To
cs: Kopírovat do

en: Copy To Divi Cloud
cs: Kopírovat do Divi Cloud

en: Copy To Library
cs: Kopírovat do knihovny

en: Copywriter
cs: Textař

en: Copywriter About Page
cs: Copywriter o stránce

en: Copywriter Blog Page
cs: Blogová stránka copywritera

en: Copywriter Contact Page
cs: Kontaktní stránka copywritera

en: Copywriter FAQ Page
cs: Copywriter FAQ stránka

en: Copywriter Home Page
cs: Domovská stránka copywritera

en: Copywriter Landing Page
cs: Vstupní stránka copywritera

en: Copywriter Portfolio Page
cs: Copywriter Portfolio Stránka

en: Copywriter Pricing Page
cs: Stránka s cenami copywritera

en: Copywriter Services Page
cs: Stránka služeb copywritera

en: Create New Category/Categories
cs: Vytvořit novou kategorii/kategorie

en: Create New Tag(s)
cs: Vytvořit nové značky

en: Create New Tag/Tags
cs: Vytvořit nový tag/tagy

en: Creating %1$s Page
cs: Vytváření stránky %1$s

en: Creating Imagery
cs: Vytváření snímků

en: Creating Your Menu
cs: Vytvoření vašeho menu

en: Creative
cs: Tvořivý

en: Critical CSS
cs: Kritické CSS

en: Critical CSS greatly improves website load times and Google PageSpeed scores by deferring non-critical styles and eliminating render-blocking CSS requests.
cs: Kritické CSS výrazně zkracuje dobu načítání webových stránek a skóre Google PageSpeed tím, že odkládá nekritické styly a odstraňuje požadavky CSS blokující vykreslování.

en: Critical Threshold Height
cs: Výška kritického prahu

en: Current Color
cs: Aktuální barva

en: Currently viewing archives from %1$s
cs: Aktuálně se zobrazují archivy z %1$s

en: Custom
cs: Zvyk

en: Custom CSS
cs: Přizpůsobené CSS

en: Custom Size
cs: Vlastní velikost

en: Custom field Name to be used for description
cs: Název uživatelského pole pro meta popis

en: Custom field Name to be used for keywords
cs: Název uživatelského pole pro klíčová slova

en: Custom field Name to be used for title
cs: Název uživatelského pole pro titulek

en: Customize Fonts and Colors
cs: Přizpůsobte písma a barvy

en: Customize Your Website and Select Your Pages
cs: Přizpůsobte si svůj web a vyberte své stránky

en: Dark
cs: Tmavé

en: Dashboard
cs: Přístrojová deska

en: Dashed
cs: Čárkovaný

en: Date
cs: Datum

en: Date format
cs: Formát data

en: Default
cs: Výchozí

en: Default Website Template
cs: Výchozí šablona webových stránek

en: Defer Additional Third Party Scripts
cs: Odložit další skripty třetích stran

en: Defer Gutenberg Block CSS
cs: Odložit Gutenberg Block CSS

en: Defer jQuery And jQuery Migrate
cs: Odložit jQuery a jQuery Migrate

en: Define a character to separate BlogName and Post title
cs: Určete znak, který bude oddělovat titulek webu a název příspěvku

en: Define custom fonts and colors below or leave empty to let AI choose for you
cs: Níže definujte vlastní písma a barvy nebo ponechte prázdné, aby si AI vybrala za vás

en: Define how much influence your reference image has over the generated image. The less influence you give to the reference image, the more impact your image description will have.
cs: Definujte, jak velký vliv má váš referenční obrázek na vygenerovaný obrázek. Čím menší vliv dáte referenčnímu obrázku, tím větší vliv bude mít váš popis obrázku.

en: Define the default color palette for color pickers in the Divi Builder.
cs: Definujte výchozí paletu barev pro výběry barev v Divi Builder.

en: Define your default fonts and colors or leave empty to let AI choose for you. The settings you define here will be used by default when you generate your next layout.
cs: Definujte svá výchozí písma a barvy nebo ponechte prázdné, aby AI vybrala za vás. Nastavení, která zde definujete, budou použita jako výchozí při generování dalšího rozvržení.

en: Delete
cs: Vymazat

en: Delete Page
cs: Smazat stránku

en: Delete Permanently
cs: Smazat trvale

en: Delete Selected Items
cs: Smazat vybrané položky

en: Describe The Page You Want Divi AI To Create
cs: Popište stránku, kterou chcete, aby Divi AI vytvořila

en: Describe the page you want Divi AI to create. If there are specific sections, colors or fonts you want to use, let it know! Or, keep it simple and let Divi AI run with it.
cs: Popište stránku, kterou má Divi AI vytvořit. Pokud chcete použít konkrétní sekce, barvy nebo písma, dejte vědět! Nebo to zjednodušte a nechte Divi AI běžet s ním.

en: Design Agency
cs: Designová agentura

en: Design Agency About Page
cs: Design Agency O stránce

en: Design Agency Blog Page
cs: Blogová stránka designové agentury

en: Design Agency Case Study Page
cs: Stránka případové studie Design Agency

en: Design Agency Contact Page
cs: Kontaktní stránka designové agentury

en: Design Agency Home Page
cs: Domovská stránka designové agentury

en: Design Agency Landing Page
cs: Vstupní stránka designové agentury

en: Design Agency Portfolio Page
cs: Portfolio designové agentury

en: Design Agency Project Page 1
cs: Projektová agentura Strana 1

en: Design Agency Project Page 2
cs: Projekt Design Agency Strana 2

en: Designed by %1$s | Powered by %2$s
cs: Design od %1$s | Běží na %2$s

en: Designing Layout
cs: Návrh rozvržení

en: Digital Painting
cs: Digitální malba

en: Digital Payments
cs: Digitální platby

en: Digital Payments About Page
cs: Stránka o digitálních platbách

en: Digital Payments Blog Page
cs: Blogová stránka digitálních plateb

en: Digital Payments Contact Page
cs: Kontaktní stránka digitálních plateb

en: Digital Payments Features Page
cs: Stránka funkcí digitálních plateb

en: Digital Payments Home Page
cs: Domovská stránka digitálních plateb

en: Digital Payments Landing Page
cs: Vstupní stránka digitálních plateb

en: Digital Payments Pricing Page
cs: Stránka s cenami digitálních plateb

en: Digital Payments Sign-Up Page
cs: Stránka pro registraci digitálních plateb

en: Disable Footer Credits
cs: Deaktivovat credits v zápatí

en: Disable Translations
cs: Vypnout překlady

en: Disable WordPress Emojis
cs: Zakázat WordPress Emojis

en: Disable this option to remove the Google Fonts from your Divi Builder Pages.
cs: Deaktivujte tuto možnost, chcete-li odstranit Google Fonts ze stránek Divi Builder.

en: Disable this option to remove the Google Maps API script from your Divi Builder Pages. This may improve compatibility with third party plugins that also enqueue this script. Please Note: Modules that rely on the Google Maps API in order to function properly, such as the Maps and Fullwidth Maps Modules, will still be available but will not function while this option is disabled (unless you manually add Google Maps API script).
cs: Vypnutím této možnosti odeberete skript Google Maps API ze stránek Divi Builder. To může zlepšit kompatibilitu s pluginy třetích stran, které také zařazují tento skript do fronty. Poznámka: Moduly, které ke správnému fungování spoléhají na rozhraní Google Maps API, jako jsou moduly Mapy a Mapy s plnou šířkou, budou stále dostupné, ale nebudou fungovat, pokud je tato možnost zakázána (pokud ručně nepřidáte skript Google Maps API).

en: Disable top tier dropdown menu links
cs: Deaktivovat nejvyšší úroveň rozbalovacího menu

en: Disable translations if you don't want to display translated theme strings on your site.
cs: Zakažte pøeklady, nechcete-li na své stránce zobrazit pøeložená tematická vlákna.

en: Disabled
cs: Zakázat

en: Disabling this option will remove the body code below from your blog. This allows you to remove the code while saving it for later use.
cs: Deaktivací této volby odstraníte z těla stránky kód uvedený níže. Kód si můžete uchovat pro pozdější použití.

en: Disabling this option will remove the header code below from your blog. This allows you to remove the code while saving it for later use.
cs: Deaktivací této volby odstraníte z hlavičky webu kód uvedený níže. Kód si můžete uchovat pro pozdější použití.

en: Disabling this option will remove the single bottom code below from your blog. This allows you to remove the code while saving it for later use.
cs: Deaktivací této volby odstraníte ze spodní části příspěvku kód uvedený níže. Kód si můžete uchovat pro pozdější použití.

en: Disabling this option will remove the single top code below from your blog. This allows you to remove the code while saving it for later use.
cs: Deaktivací této volby odstraníte z horní části příspěvku kód uvedený níže. Kód si můžete uchovat pro pozdější použití.

en: Display Home link
cs: Zobrazit odkaz Úvod

en: Displays About Me Information
cs: Zobrazí informace o mě

en: Displays Adsense Ads
cs: Zobrazovat AdSense reklamy

en: Displays Advertisements
cs: Zobrazovat reklamy

en: Divi AI Default
cs: Výchozí nastavení Divi AI

en: Divi AI Default Styles
cs: Výchozí styly Divi AI

en: Divi AI Server is too busy right now. Please try again in a few minutes.
cs: Divi AI Server je právě teď příliš zaneprázdněn. Zkuste to znovu za několik minut.

en: Divi AI is finalizing your images! Please stand by.
cs: Divi AI dokončuje vaše obrázky! Prosím vydržte.

en: Divi AI will fill your pages with relevant photos and images automatically. Using stock photos is the fastest and most reliable option. You can also generate completely unique images using AI, which takes longer.
cs: Divi AI naplní vaše stránky relevantními fotografiemi a obrázky automaticky. Použití fotografií ze skladu je nejrychlejší a nejspolehlivější možnost. Můžete také generovat zcela unikátní obrázky pomocí AI, což trvá déle.

en: Divi Cloud Categories
cs: Kategorie Divi Cloud

en: Divi Cloud Tags
cs: Značky Divi Cloud

en: Divi Customizer Settings
cs: Nastavení Divi nástroje pro personalizaci

en: Divi Library
cs: Knihovna Divi

[ctx: Divi Library]
en: %s Library
cs: Knihovna %s

[ctx: Divi Library]
en: View Mode
cs: Režim zobrazení

[ctx: Divi Library Global Module]
en: Global
cs: Globální

[ctx: Divi Library Item Type]
en: Layout
cs: Rozložení

[ctx: Divi Library Item Type]
en: Module
cs: Modul

[ctx: Divi Library Layout Type]
en: Row
cs: Řádek

[ctx: Divi Library Layout Type]
en: Section
cs: Sekce

en: Divi Library Snippet Name
cs: Název úryvku knihovny Divi

[ctx: Divi Library Title]
en: Layout Details
cs: Podrobnosti rozvržení

[ctx: Divi Library View Mode]
en: Grid View
cs: Zobrazení mřížky

[ctx: Divi Library View Mode]
en: List View
cs: Zobrazení seznamu

[ctx: Divi Library View Mode]
en: Tag View
cs: Zobrazení značek

[ctx: Divi Library View Mode (Layout Pack)]
en: Pack View
cs: Pohled na balení

en: Divi Overview
cs: Divi přehled

en: Divi Page Settings
cs: Divi Nastavení stránky

en: Divi Quick Sites
cs: Rychlé stránky Divi

en: Divi Teams
cs: Divi týmy

en: Divi Theme Templates
cs: Šablony motivů Divi

en: Divi has been installed and activated. Next, you must activate your license so that your website can receive updates. Click the button below to log in to your Elegant Themes account and automatically activate this installation.
cs: Divi byl nainstalován a aktivován. Dále musíte aktivovat licenci, aby váš web mohl přijímat aktualizace. Kliknutím na tlačítko níže se přihlaste ke svému účtu Elegant Themes a automaticky aktivujte tuto instalaci.

en: Divi is up to date
cs: Divi je aktuální

en: Do you want to move selected items to your trash?
cs: Chcete přesunout vybrané položky do koše?

en: Do you want to permanently delete all the items in your trash? This action cannot be undone and the items cannot be recovered.
cs: Chcete trvale smazat všechny položky v koši? Tuto akci nelze vrátit zpět a položky nelze obnovit.

en: Documentation
cs: Dokumentace

[ctx: Documentation Page]
en: Documentation
cs: Dokumentace

en: Dot Navigation
cs: Tečková navigace

en: Dotted
cs: Tečkovaný

en: Double
cs: Dvojitý

en: Download Backup Before Importing
cs: Před importem si stáhněte zálohu

en: Download More Layouts From The Marketplace
cs: Stáhněte si další rozvržení z webu Marketplace

en: Drawing
cs: Výkres

en: Dropdown Menu Animation
cs: Animace vysouvacího menu

en: Dropdown Menu Background Color
cs: Barva pozadí vysouvacího menu

en: Dropdown Menu Line Color
cs: Barva čar vysouvacího pozadí

en: Dropdown Menu Text Color
cs: Barva textu vysouvacího menu

en: Duplicate
cs: Duplikát

en: Duplicate Global Item To Cloud
cs: Duplikovat globální položku do cloudu

en: Duplicate Locally
cs: Lokálně duplikovat

en: Dynamic CSS
cs: Dynamické CSS

en: Dynamic CSS greatly reduces CSS file size by dynamically generating only the assets necessary for the features and modules you use. This eliminates all file bloat and greatly improves load times.
cs: Dynamické CSS výrazně snižuje velikost souboru CSS tím, že dynamicky generuje pouze položky nezbytné pro funkce a moduly, které používáte. To eliminuje veškeré zahlcení souborů a výrazně zkracuje dobu načítání.

en: Dynamic Icons
cs: Dynamické ikony

en: Dynamic JavaScript Libraries
cs: Dynamické knihovny JavaScript

en: Dynamic Module Framework
cs: Dynamický modulový rámec

en: ET About Me Widget
cs: ET Widget O mě

en: ET Adsense Widget
cs: ET AdSense Widget

en: ET Advertisement
cs: ET Reklama

en: Ecommerce
cs: Elektronický obchod

en: Edit
cs: Upravit

en: Edit Footer Credits
cs: Upravit credits v zápatí

en: Edit Image
cs: Upravit obrázek

en: Edit Tags & Categories
cs: Upravit štítky a kategorie

en: Edit Theme Options
cs: Upravit možnosti motivu

en: Edit With Divi
cs: Upravit pomocí Divi

en: Effect
cs: Efekt

en: Elegant Themes Account
cs: Účet Elegant Themes

en: Email
cs: E-mailová adresa

en: Empty Trash
cs: Prázdný koš

en: Enable API Key
cs: Povolit klíč API

en: Enable Boxed Layout
cs: Povolit ohraničené rozvržení

en: Enable Divi Cloud
cs: Povolit Divi Cloud

en: Enable Divi Gallery
cs: Povolit Divi galerii

en: Enable Responsive Images
cs: Povolit responzivní obrázky

en: Enable Single Post 468x60 banner
cs: Povolit 468x60 banner pro příspěvky

en: Enable Vertical Navigation
cs: Povolit vertikální navigaci

en: Enable body code
cs: Povolit kód v těle stránky

en: Enable caching of Google Fonts and load them inline. This reduces render-blocking requests and improves page load times.
cs: Povolte ukládání Google Fonts do mezipaměti a načtěte je přímo. To snižuje požadavky na blokování vykreslování a zkracuje dobu načítání stránky.

en: Enable canonical URL's
cs: Povolit kanonické URL's

en: Enable custom description
cs: Povolit vlastní popis

en: Enable custom keywords
cs: Povolit vlastní klíčová slova

en: Enable custom titles
cs: Povolit vlastní titulky

en: Enable header code
cs: Povolit kód v hlavičce

en: Enable meta descriptions
cs: Povolit meta popisy

en: Enable single bottom code
cs: Povolit kód na konci příspěvku

en: Enable single top code
cs: Povolit kód na začátku příspěvku

en: Enable this if you want to replace the WordPress default gallery with the Divi-style gallery.
cs: Povolte tuto funkci, chcete-li nahradit výchozí galerii WordPress galerií ve stylu Divi.

en: Enable this option to display Back To Top Button while scrolling
cs: Aktivujte tuto volbu, pokud chcete, aby se při rolování zobrazovalo tlačítko Zpět na začátek

en: Enable this option to get responsive images size generated when uploading images and adding srcset attribute for images element.
cs: Povolte tuto možnost, chcete-li získat velikost responzivních obrazů generovaných při nahrávání obrázků a přidání atributu srcset pro elementy images.

en: Enable this option to get the smooth scrolling effect with mouse wheel
cs: Aktivujte tuto volbu, pokud chcete, aby rolování kolečkem myši bylo jemnější

en: Enable this option to show thumbnails on Index Pages.
cs: Aktivujte tuto volbu pro zobrazení náhledů na stránkách s obsahem.

en: Enable this to allow the Divi Framework to only load the modules that are used on the page, and process the logic for the features in use.
cs: Povolením této možnosti umožníte rozhraní Divi Framework načíst pouze moduly, které se na stránce používají, a zpracovat logiku pro používané funkce.

en: Enabled
cs: Povolit

en: Enabling this option will display a 468x60 banner ad on the bottom of your post pages below the single post content. If enabled you must fill in the banner image and destination url below.
cs: Povolíte-li tuto volbu, reklamní banner (468x60) se zobrazí pod obsahem příspěvku. Je-li funkce povolena, níže musíte přidat obrázek banneru a nastavit cílovou URL.

en: Enabling this option will lower the size of Google Fonts and improve load times, however it will limit Google Fonts support in some very old browsers. You can turn this off to increase support for older browsers at a slight cost to performance.
cs: Povolení této možnosti sníží velikost Google Fonts a zkrátí dobu načítání, omezí však podporu Google Fonts v některých velmi starých prohlížečích. Tuto možnost můžete vypnout, abyste zvýšili podporu starších prohlížečů s mírnými náklady na výkon.

en: Enhance
cs: Zlepšit

en: Enhance Image
cs: Vylepšit obrázek

en: Enhancement Strength
cs: Vylepšení Síla

en: Enhancements
cs: Vylepšení

en: Enqueue Google Maps Script
cs: Zaøadit Google Maps skript do fronty

en: Enqueue jQuery Compatibility Script
cs: Zařadit skript kompatibility jQuery do fronty

en: Enter new API Key
cs: Zadejte nový klíč API

en: Enter the URL of your Facebook Profile.
cs: Zadejte URL svého Facebook profilu.

en: Enter the URL of your Instagram Profile.
cs: Zadejte adresu URL svého profilu na Instagram.

en: Enter the URL of your RSS feed.
cs: Zadejte URL svého RSS kanálu.

en: Enter the URL of your X Profile.
cs: Zadejte URL svého profilu X.

en: Enter which type of page you want.
cs: Zadejte, jaký typ stránky chcete.

en: Enter your ET Account API Key.
cs: Zadejte svůj ET Account API Key.

en: Enter your ET Account Username.
cs: Zadejte své uživatelské jméno účtu ET.

en: Enter your page title
cs: Zadejte název stránky

en: Enter your website name, which will be used for meta titles and throughout your website content.
cs: Zadejte název svého webu, který bude použit pro metanázvy a celý obsah vašeho webu.

en: Enter your website slogan, which will be used in meta descriptions and as context for Divi AI.
cs: Zadejte slogan svého webu, který bude použit v meta popisech a jako kontext pro Divi AI.

en: Error
cs: Chyba

[ctx: Event Details Page]
en: Details
cs: Podrobnosti

en: Exactly
cs: Přesně

en: Example: Create a services page that describes our solar installation services, including testimonials and a contact form to collect leads
cs: Příklad: Vytvořte stránku služeb, která popisuje naše služby solární instalace, včetně posudků a kontaktního formuláře pro shromažďování potenciálních zákazníků

en: Example: Our company, Sunset Solar, is a solar panel installation company serving the San Francisco Bay Area
cs: Příklad: Naše společnost Sunset Solar je společnost zabývající se instalací solárních panelů v oblasti San Francisco Bay Area

en: Exclude categories from the navigation bar
cs: Odebrat kategorie z navigační lišty

en: Exclude pages from the navigation bar
cs: Odebrat stránky z navigační lišty

en: Expand
cs: Rozšířit

en: Explore Other Modules With Tag
cs: Prozkoumejte další moduly s tagem

en: Explore Other Rows With Tag
cs: Prozkoumejte další řádky se štítkem

en: Explore Other Sections With Tag
cs: Prozkoumejte další sekce s tagem

en: Export
cs: Vývozní

en: Export %s
cs: Exportovat %s

en: Export %s Name
cs: Exportovat %s Název

en: Export Theme Options
cs: Možnosti exportu motivu

en: Exporting your %s will create a JSON file that can be imported into a different area.
cs: Export vašeho %s vytvoří soubor JSON, který lze importovat do jiné oblasti.

en: Extend
cs: Rozšířit

en: Extend Image
cs: Rozšířit obrázek

en: Facebook Profile Url
cs: URL Facebook profilu

en: Fade
cs: Prolínání

en: Fade In
cs: Prolnutí

en: Failed to load your existing layouts. Please try again later.
cs: Nepodařilo se načíst vaše stávající rozvržení. Prosím zkuste to znovu později.

en: Farmers Market
cs: Farmářský trh

en: Farmers Market About Page
cs: Farmářský trh O stránce

en: Farmers Market Blog Page
cs: Blogová stránka farmářských trhů

en: Farmers Market Contact Page
cs: Kontaktní stránka farmářského trhu

en: Farmers Market Donate Page
cs: Stránka darování farmářského trhu

en: Farmers Market Events Page
cs: Stránka s událostmi farmářského trhu

en: Farmers Market Home Page
cs: Domovská stránka farmářského trhu

en: Farmers Market Landing Page
cs: Vstupní stránka farmářského trhu

en: Farmers Market Market Page
cs: Stránka farmářského trhu

en: Fashion About Page
cs: Móda o stránce

en: Fashion Blog Page
cs: Stránka módního blogu

en: Fashion Contact Page
cs: Kontaktní stránka módy

en: Fashion Designer Page
cs: Stránka módních návrhářů

en: Fashion Gallery Page
cs: Stránka módní galerie

en: Fashion Home Page
cs: Domovská stránka módy

en: Fashion Landing Page
cs: Módní vstupní stránka

en: Fashion Shop Page
cs: Stránka módního obchodu

en: Favorites
cs: Oblíbené

en: Fetching Pages
cs: Načítání stránek

en: Fetching Pages...
cs: Načítání stránek...

en: Filter
cs: Filtr

en: Find A Layout
cs: Najděte rozvržení

en: Find A Module
cs: Najděte modul

en: Find A Page
cs: Najít stránku

en: Find A Row
cs: Najít řádek

en: Find A Section
cs: Najít sekci

en: Find More Layouts
cs: Najít další rozvržení

en: Fixed
cs: Pevné

en: Fixed Menu Height
cs: Pevná Menu Výška

en: Fixed Navigation Bar
cs: Pevná navigační lišta

en: Fixed Navigation Settings
cs: Nastavení fixované navigace

en: Flip
cs: Otočka

en: Florist
cs: Květinář

en: Florist About Page
cs: Květinářství O stránce

en: Florist Blog Page
cs: Blogová stránka květinářství

en: Florist Contact Page
cs: Kontaktní stránka květinářství

en: Florist Gallery Page
cs: Stránka galerie květinářství

en: Florist Home Page
cs: Domovská stránka květinářství

en: Florist Landing Page
cs: Vstupní stránka květinářství

en: Florist Shop Page
cs: Stránka květinářství

en: Folder
cs: Složka

en: Font
cs: Písmo

en: Font Size
cs: Velikost písma

en: Font Style
cs: Styl písma

en: Footer
cs: Patička

en: Footer Area
cs: Oblast patičky

en: Footer Background Color
cs: Barva pozadí zápatí

en: Footer Elements
cs: Prvky patičky

en: Footer Menu
cs: Menu patička

en: Footer Menu Active Link Color
cs: Barva aktivního odkazu menu v patičce

en: Footer Menu Background Color
cs: Barva pozadí menu v patičce

en: Footer Menu Text Color
cs: Barva textu menu v patičce

en: Forgot your <a href="%1$s" target="_blank">Username</a> or <a href="%1$s" target="_blank">Password</a>?
cs: Zapomněli jste své <a href="%1$s" target="_blank">uživatelské jméno</a> nebo <a href="%1$s" target="_blank">Heslo</a>?

en: Formal
cs: Formální

en: Free Divi Cloud Limit Reached
cs: Dosažen limit zdarma Divi Cloud

en: Free Trial
cs: Zkušební verze zdarma

en: Freelancer
cs: Na volné noze

en: Fullscreen
cs: Celá obrazovka

en: Fullwidth
cs: Plná šířka

en: Funny
cs: Legrační

en: General
cs: Hlavní

en: General Settings
cs: Hlavní nastavení

en: Generate
cs: generovat

en: Generate & Publish My Website
cs: Generovat a publikovat můj web

en: Generate A New Site
cs: Vygenerovat nový web

en: Generate Code
cs: Generovat kód

en: Generate Four More
cs: Vytvořte další čtyři

en: Generate Image With AI
cs: Generování obrazu pomocí AI

en: Generate Images With AI (Slower)
cs: Generování obrázků pomocí AI (pomalejší)

en: Generate Layout
cs: Generovat rozvržení

en: Generate Modified Image
cs: Generovat upravený obrázek

en: Generate More Like This One
cs: Vygenerovat více podobných

en: Generate My Website
cs: Generovat můj web

en: Generate Page
cs: Generovat stránku

en: Generate Prompt With AI
cs: Generovat výzvu pomocí AI

en: Generate Text
cs: Generovat text

en: Generate Your Site With AI
cs: Vygenerujte svůj web pomocí AI

en: Generating
cs: Generování

en: Generating %1$s Pages
cs: Generování %1$s stránek

en: Generating Images
cs: Generování obrázků

en: Generating Layout
cs: Generování rozvržení

en: Generating Screenshot
cs: Generování snímku obrazovky

en: Generating Site Outline
cs: Generování obrysu webu

en: Generating Your %1$s Page
cs: Generování vaší stránky %1$s

en: Generating Your Menu
cs: Generování vašeho menu

en: Generating...
cs: Generování...

en: Get Divi For Life
cs: Získejte Divi For Life

en: Get Unlimited Divi Cloud Storage
cs: Získejte neomezené úložiště Divi Cloud

en: Get Unlimited Storage
cs: Získejte neomezené úložiště

en: Get access to hundreds of new Divi modules and thousands of additional layouts and child themes.
cs: Získejte přístup ke stovkám nových modulů Divi a tisícům dalších rozvržení a podřízených motivů.

en: Get live chat support with response times under 30 minutes plus bigger discounts in the Divi Marketplace.
cs: Získejte podporu živého chatu s dobou odezvy do 30 minut plus větší slevy na Divi Marketplace.

en: Give Divi AI general information about your website or business. The more context it has about you and your goals, the better layouts it will create and the more relevant content it will write.
cs: Poskytněte Divi AI obecné informace o vašem webu nebo firmě. Čím více kontextu o vás a vašich cílech bude mít, tím lepší rozvržení vytvoří a tím relevantnější obsah napíše.

en: Give you content a unique spin by telling Divi AI what tone of voice to use.
cs: Dejte svému obsahu jedinečný ráz tím, že řeknete Divi AI, jaký tón hlasu má použít.

en: Global items
cs: Globální položky

en: Global items cannot be added to your Divi Cloud. Would you like to save a non-global version to your Divi Cloud? The version on this website will remain a global instance
cs: Globální položky nelze přidávat do vašeho Divi Cloud. Chcete uložit neglobální verzi do vašeho Divi Cloud? Verze na tomto webu zůstane globální instancí

en: Google API Key
cs: Klíč Google API

en: Google Fonts Subsets
cs: Podmnožiny Google Fonts

en: Grab the first post image
cs: Vybrat první obrázek

en: Green
cs: Zelená

en: Groove
cs: Drážkovaný

en: Guide Me
cs: Veď mě

en: HTML/JS Snippet
cs: HTML/JS úryvek

en: Harmonize And Remove Artifacts
cs: Harmonizovat a odstranit artefakty

en: Harness the power of AI and unlock unlimited text, image, code, layout and website generation.
cs: Využijte sílu AI a odemkněte neomezené generování textu, obrázků, kódu, rozvržení a webových stránek.

en: Header & Navigation
cs: Hlavička a Navigace

en: Header Elements
cs: Prvky hlavičky

en: Header Font
cs: Písmo v záhlaví

en: Header Font Style
cs: Styl písma v hlavičce

en: Header Font Weight
cs: Tloušťka písma záhlaví

en: Header Format
cs: Formát hlavičky

en: Header Letter Spacing
cs: Mezery mezi znaky v hlavičce

en: Header Line Height
cs: Výška řádku v hlavičce

en: Header Style
cs: Styl záhlaví

en: Header Text Size
cs: Velikost textu v hlavičce

en: Heading Font
cs: Písmo nadpisu

en: Heading Font Color
cs: Barva písma nadpisu

en: Heading Text Color
cs: Barva textu nadpisu

en: Height
cs: Výška

en: Help
cs: Pomoc

en: Here you can add custom css to override or extend default styles.
cs: Zde můžete přidat vlastní CSS a zrušit nebo rozšířit výchozí styly.

en: Here you can change which character separates your blog title and index page name when using autogenerated post titles. Common values are | or -
cs: Zde si zvolte znak, který bude oddělovat název webu a titulek stránky s obsahem při použití automaticky generovaných titulků příspěvků. Obvyklé hodnoty jsou | nebo -

en: Here you can change which character separates your blog title and post name when using autogenerated post titles. Common values are | or -
cs: Zde si zvolíte znak, který bude oddělovat název webu a název příspěvku při automatickém generování titulků příspěvků. Obvyklé hodnoty jsou | nebo -

en: Here you can choose Shop Page & Category Page Layout for WooCommerce.
cs: Zde si můžete zvolit rozvržení stránek pro Obchod a Kategorie WooCommerce.

en: Here you can choose default sidebar layout
cs: Zde můžete vybrat výchozí rozložení postranního panelu

en: Here you can choose how your titles on index pages are generated. You can change which order your blog name and index title are displayed, or you can remove the blog name from the title completely.
cs: Zde si zvolíte způsob generování titulků na stránkách. Můžete změnit pořadí zobrazení názvu webu a titulku obsahu, nebo můžete odstranit název webu z titulku úplně.

en: Here you can choose to display the Facebook Icon on your homepage.
cs: Zde nastavíte zobrazování ikony Facebook na vašem webu.

en: Here you can choose to display the Instagram Icon on your homepage.
cs: Zde si můžete vybrat zobrazení ikony Instagram na vaší domovské stránce.

en: Here you can choose to display the RSS Icon.
cs: Zde nastavíte zobrazování ikony RSS.

en: Here you can choose to display the X Icon.
cs: Zde si můžete vybrat zobrazení ikony X.

en: Here you can choose to remove certain categories from the navigation menu. All categories marked with an X will not appear in your navigation bar.
cs: Tímto můžete odstranit určité kategorie z navigačního menu. Žádné kategorie označené X se nezobrazí na navigační liště.

en: Here you can choose to remove certain pages from the navigation menu. All pages marked with an X will not appear in your navigation bar.
cs: Tímto můžete odebírat stránky z menu. Žádné stránky označené X se nezobrazí na navigační liště.

en: Here you can choose to reverse the order that your categories links are displayed. You can choose between ascending and descending.
cs: Tímto můžete obrátit pořadí, v jakém se vám budou zobrazovat odkazy na kategorie. Můžete zvolit pořadí vzestupné nebo sestupné.

en: Here you can choose to reverse the order that your pages links are displayed. You can choose between ascending and descending.
cs: Tímto můžete obrátit pořadí, v jakém se vám budou zobrazovat odkazy na stránky. Můžete zvolit pořadí vzestupné nebo sestupné.

en: Here you can choose to sort your pages links.
cs: Zde si můžete zvolit způsob třídění odkazů stránek.

en: Here you can choose which items appear in the post info section on pages. This is the area, usually below the post title, which displays basic information about your post. The highlighted items shown below will appear.
cs: Zde si můžete vybrat, které položky se objeví na stránkách v sekci s informacemi o příspěvku. Toto je oblast, obvykle pod názvem příspěvku, která zobrazuje základní informace o vašem příspěvku. Zobrazí se zvýrazněné položky zobrazené níže.

en: Here you can choose which items appear in the post info section on single post pages. This is the area, usually below the post title, which displays basic information about your post. The highlighted items shown below will appear.
cs: Zde si můžete vybrat, které položky se zobrazí v sekci s informacemi o příspěvku na jednotlivých stránkách příspěvků. Toto je oblast, obvykle pod názvem příspěvku, která zobrazuje základní informace o vašem příspěvku. Zobrazí se zvýrazněné položky zobrazené níže.

en: Here you can designate how many WooCommerce products are displayed on the archive page. This option works independently from the Settings > Reading options in wp-admin.
cs: Zde můžete určit, kolik produktů WooCommerce se zobrazí na stránce archivu. Tato možnost funguje nezávisle na možnostech Nastavení > Čtení v wp-admin.

en: Here you can designate how many recent articles are displayed on the Archive pages. This option works independently from the Settings > Reading options in wp-admin.
cs: Zde můžete určit, kolik posledních článků se zobrazí na stránkách Archivu. Tato možnost funguje nezávisle na možnostech Nastavení > Čtení v wp-admin.

en: Here you can designate how many recent articles are displayed on the Category page. This option works independently from the Settings > Reading options in wp-admin.
cs: Zde můžete určit, kolik posledních článků se zobrazí na stránce Kategorie. Tato možnost funguje nezávisle na možnostech Nastavení > Čtení v wp-admin.

en: Here you can designate how many recent articles are displayed on the Search results pages. This option works independently from the Settings > Reading options in wp-admin.
cs: Zde můžete určit, kolik nedávných článků se zobrazí na stránkách s výsledky vyhledávání. Tato možnost funguje nezávisle na možnostech Nastavení > Čtení v wp-admin.

en: Here you can designate how many recent articles are displayed on the Tag pages. This option works independently from the Settings > Reading options in wp-admin.
cs: Zde můžete určit, kolik posledních článků se zobrazí na stránkách Tag. Tato možnost funguje nezávisle na možnostech Nastavení > Čtení v wp-admin.

en: Here you can disable automatic memory limit increase.
cs: Zde mùžete zakázat automatické zvýšení limitu pamìti.

en: Here you can provide 468x60 banner destination url
cs: Zde zadejte cílové URL 468x60 banneru

en: Here you can provide 468x60 banner image url
cs: Zde zadejte URL obrázku 468x60 banneru

en: Hex Value
cs: HEX kód barvy

en: Hide
cs: Skrýt

en: Hide Logo Image
cs: Skrýt obrázek loga

en: Hide Nav Before Scroll
cs: Skrýt navigaci před posunem dolů

en: Hide Navigation Until Scroll
cs: Až do posunu skrýt navigaci

en: Hide empty categories
cs: Skrýt prázdné kategorie

en: High
cs: Vysoký

en: Home
cs: Úvod

en: Homepage SEO
cs: SEO pro úvod

en: Homepage custom title (if enabled)
cs: Vlastní titulek úvodu (je-li aktivován)

en: Homepage meta description (if enabled)
cs: Meta popis úvodu (je-li aktivován)

en: Homepage meta keywords (if enabled)
cs: Meta klíčová slova úvodu (jsou-li aktivována)

en: How would you like to change the style of this element?
cs: Jak byste chtěli změnit styl tohoto prvku?

en: Humorous
cs: Vtipný

en: Icon
cs: Ikona

en: Icon Color
cs: Barva ikony

en: Icon Placement
cs: Umístění ikony

en: If a page is built with the Divi Builder, the Gutenberg block CSS file is moved from the header to the footer. Since the file is most likely not used, we can load it later. This removes a render blocking request and improving performance.
cs: Pokud je stránka vytvořena pomocí Divi Builder, soubor CSS bloku Gutenberg se přesune ze záhlaví do zápatí. Protože soubor s největší pravděpodobností není používán, můžeme jej načíst později. Tím se odstraní požadavek na blokování vykreslení a zlepší se výkon.

en: If custom titles are disabled, choose autogeneration method
cs: Pokud máte vlastní titulky deaktivovány, zvolte si metodu automatického generování

en: If you are not using cutsom post titles you can still have control over how your titles are generated. Here you can choose which order you would like your post title and blog name to be displayed, or you can remove the blog name from the title completely.
cs: I když nepoužíváte vlastní titulky příspěvků, můžete mít vliv na způsob jejich generování. Zde si zvolíte, v jakém pořadí se mají zobrazit název příspěvku a název webu, popřípadě můžete vymazat název webu zcela.

en: If you are not using cutsom post titles you can still have control over hw your titles are generated. Here you can choose which order you would like your post title and blog name to be displayed, or you can remove the blog name from the title completely.
cs: I když nepoužíváte vlastní titulky příspěvků, můžete mít vliv na způsob jejich generování. Zde si zvolíte, v jakém pořadí se mají zobrazit název příspěvku a název webu, popřípadě můžete vymazat název webu zcela.

en: If you don't want to display some banners - leave approptiate fields blank
cs: Pokud nechcete zobrazovat některé bannery - nechte příslušná pole prázdná

en: If you have enabled custom titles you can add your custom title here. Whatever you type here will be placed between the < title >< /title > tags in header.php
cs: Pokud jste aktivovali vlastní titulky, zde si můžete přidat vlastní titulek. Text, který sem napíšete, bude umístěn mezi < title >< /title > tagy v header.php

en: If you have enabled meta descriptions you can add your custom description here.
cs: Pokud jste aktivovali meta popisy, zde můžete zadat vlastní meta popis.

en: If you have enabled meta keywords you can add your custom keywords here. Keywords should be separated by comas. For example: wordpress,themes,templates,elegant
cs: Pokud jste aktivovali meta klíčová slova, zde si je můžete zadat. Klíčová slova musí být oddělena čárkami, např. wordpress,themes,templates,elegant

en: If you would like categories to be displayed in your navigationbar that don't have any posts in them then disable this option. By default empty categories are hidden
cs: Chcete-li v navigační liště zobrazit kategorie, které neobsahují příspěvky, tuto volbu deaktivujte. Ve výchozím nastavení jsou prázdné kategorie skryty.

en: If you would like to add a meta description to your post you can do so using custom fields. This option must be enabled for descriptions to be displayed on post pages. You can add your meta description using custom fields based off the custom field name you define below.
cs: Chcete-li k příspěvku přidat meta popis, použijte uživatelská pole. Pokud se na stránkách příspěvků mají zobrazovat popisy, musí být tato volba aktivní. Meta popis přidáte prostřednictvím uživatelského pole na základě jeho názvu, který si definujete níže.

en: If you would like to add meta keywords to your post you can do so using custom fields. This option must be enabled for keywords to be displayed on post pages. You can add your meta keywords using custom fields based off the custom field name you define below.
cs: Chcete-li k příspěvku přidat meta klíčová slova, použijte uživatelská pole. Pokud se na stránkách příspěvků mají zobrazovat klíčová slova, musí být tato volba aktivní. Meta klíčová slova přidáte prostřednictvím uživatelského pole na základě jeho názvu, který si definujete níže.

en: If you would like to remove the dropdown menus from the categories navigation bar disable this feature.
cs: Chcete-li odstranit rozbalovací menu z navigační lišty kategorií, tuto funkci deaktivujte.

en: If you would like to remove the dropdown menus from the pages navigation bar disable this feature.
cs: Chcete-li odstranit rozbalovací menu z menu stránky, tuto funkci deaktivujte.

en: If you would like to use your own custom logo image click the Upload Image button.
cs: Chcete-li používat vlastní logo, klikněte na tlačítko "Nahrát obrázek".

en: Image
cs: Obrázek

en: Image Description
cs: Popis obrázku

en: Image Dimensions
cs: Rozměry obrázku

en: Image Fill Description
cs: Popis výplně obrázku

en: Image Height
cs: Výška obrázku

en: Image Scale
cs: Měřítko obrázku

en: Image Selection
cs: Výběr obrázku

en: Image Size
cs: Velikost obrázku

en: Image Sketch
cs: Náčrt obrázku

en: Image Style
cs: Styl obrázku

en: Image Type
cs: Typ obrázku

en: Image URL or base64 string is required.
cs: Je vyžadována URL obrázku nebo řetězec base64.

en: Image Url
cs: URL obrázku

en: Image Width
cs: Šířka obrázku

en: Image doesn't exist
cs: Obrázek neexistuje

en: Images
cs: snímky

en: Images stored on a different website cannot be used as reference. The issue can be resolved by uploading the image to the WordPress media library.
cs: Obrázky uložené na jiné webové stránce nelze použít jako referenční. Problém lze vyřešit nahráním obrázku do knihovny médií WordPress.

en: Import %s
cs: Importovat %s

en: Import & Export Theme Options
cs: Možnosti importu a exportu motivu

en: Import Theme Options
cs: Možnosti importu motivu

en: Import These Templates
cs: Importovat tyto šablony

en: Import To Cloud
cs: Importovat do cloudu

en: Importing %1$s Page
cs: Importování stránky %1$s

en: Importing Customizer Settings
cs: Import nastavení přizpůsobení

en: Importing Pages
cs: Import stránek

en: Importing Presets
cs: Import předvoleb

en: Importing Theme Builder
cs: Import Theme Builder

en: Improve Google Fonts Loading
cs: Vylepšete načítání Google Fonts

en: Improve your web design workflow and collaborate together in the cloud.
cs: Zlepšete svůj pracovní postup při návrhu webu a spolupracujte v cloudu.

en: In some cases users will want to create parent categories or links as placeholders to hold a list of child links or categories. In this case it is not desirable to have the parent links lead anywhere, but instead merely serve an organizational function. Enabling this options will remove the links from all parent pages/categories so that they don't lead anywhere when clicked.
cs: Někteří uživatelé potřebují vytvořit nadřazené kategorie nebo odkazy, které zastřešují skupinu podřízených odkazů či kategorií. V takovém případě by nadřazené odkazy neměly převádět uživatele jinam, ale plnit alespoň organizační funkci. Aktivace této volby odstraní odkazy ze všech nadřazených stránek či kategorií, aby po kliknutí nepřeváděly uživatele jinam.

en: Increase Contrast
cs: zvýšit kontrast

en: Increase Detail
cs: Zvýšit podrobnosti

en: Increase Saturation
cs: Zvýšit sytost

en: Index Page SEO
cs: SEO pro stránku

en: Informative
cs: Informativní

en: Input 468x60 adsense code
cs: Kód Google Adsense 468x60

en: Input 468x60 advertisement banner image
cs: Obrázek reklamního banneru 468x60

en: Input 468x60 advertisement destination url
cs: Cílová URL 468x60 reklamy

en: Input your website information and select which pages you want to have on your website.
cs: Zadejte informace o svém webu a vyberte, které stránky chcete na svém webu mít.

en: Input your website information and tell Divi AI about your website or business. The information you provide will be used to generate content, images and make design decisions.
cs: Zadejte informace o svém webu a řekněte Divi AI o svém webu nebo firmě. Informace, které poskytnete, budou použity k vytváření obsahu, obrázků a rozhodování o designu.

[ctx: Insert CSS Snippet from library]
en: Use This CSS Snippet
cs: Použijte tento úryvek CSS

en: Insert Code at Cursor
cs: Vložte kód do kurzoru

[ctx: Insert HTML/JS Snippet from library]
en: Use This HTML/JS Snippet
cs: Použijte tento úryvek HTML/JS

[ctx: Insert Module from library]
en: Use This Module
cs: Použijte tento modul

[ctx: Insert Page from library]
en: Use This Page
cs: Použijte tuto stránku

[ctx: Insert Row from library]
en: Use This Row
cs: Použijte tento řádek

[ctx: Insert Section from library]
en: Use This Section
cs: Použijte tuto sekci

en: Inset
cs: Vnitřní

en: Instagram Profile Url
cs: Adresa URL Instagram profilu

en: Install WooCommerce Plugin
cs: Nainstalujte plugin WooCommerce

en: Install and Configure WooCommerce
cs: Nainstalujte a nakonfigurujte WooCommerce

en: Installing WooCommerce
cs: Instalace WooCommerce

en: Interior Design Company
cs: Společnost interiérového designu

en: Interior Design Company About Page
cs: Interior Design Company O stránce

en: Interior Design Company Blog Page
cs: Blogová stránka společnosti interiérového designu

en: Interior Design Company Contact Page
cs: Kontaktní stránka společnosti interiérového designu

en: Interior Design Company Home Page
cs: Domovská stránka společnosti interiérového designu

en: Interior Design Company Landing Page
cs: Vstupní stránka společnosti interiérového designu

en: Interior Design Company Portfolio Page
cs: Portfolio společnosti interiérového designu

en: Interior Design Company Services Page
cs: Stránka služeb společnosti zabývající se interiérovým designem

en: Interior Design Company Shop Page
cs: Stránka obchodu společnosti interiérového designu

en: Invalid API Key or Username
cs: Neplatný klíč API nebo uživatelské jméno

en: Invite your team members and clients and give them full access to your entire suite of Divi services.
cs: Pozvěte členy svého týmu a klienty a poskytněte jim plný přístup k celé vaší sadě služeb Divi.

en: Italic
cs: Kurzíva

en: Join Now
cs: Připojte se nyní

en: Just another %s site
cs: Jen další %s web

en: Just another WordPress site
cs: Jen další web WordPress

en: LMS About Page
cs: Stránka O LMS

en: LMS Blog Page
cs: Blogová stránka LMS

en: LMS Contact Page
cs: Kontaktní stránka LMS

en: LMS Course Page
cs: Stránka kurzu LMS

en: LMS Courses Page
cs: Stránka kurzů LMS

en: LMS Home Page
cs: Domovská stránka LMS

en: LMS Landing Page
cs: Vstupní stránka LMS

en: LMS Marketing Page
cs: Marketingová stránka LMS

[ctx: LMS Page]
en: Course
cs: Kurs

[ctx: LMS Page]
en: Courses
cs: Kurzy

en: LMS Pricing Page
cs: Cenová stránka LMS

en: Landscape (8:5)
cs: Na šířku (8:5)

en: Language
cs: Jazyk

en: Language of Prompt
cs: Jazyk výzvy

en: Language of Website
cs: Jazyk webových stránek

en: Layout
cs: Rozvržení

[ctx: Layout]
en: Add New
cs: Přidat nový

[ctx: Layout Categories]
en: Manage Categories
cs: Spravovat kategorie

[ctx: Layout Categories]
en: Manage Tags
cs: Správa značek

[ctx: Layout Category]
en: Art & Design
cs: Umělecký design

[ctx: Layout Category]
en: Business
cs: podnikání

[ctx: Layout Category]
en: Community & Non-Profit
cs: Komunita a neziskové organizace

[ctx: Layout Category]
en: Education
cs: Vzdělání

[ctx: Layout Category]
en: Events
cs: Události

[ctx: Layout Category]
en: Fashion & Beauty
cs: Móda a krása

[ctx: Layout Category]
en: Food & Drink
cs: Jídlo pití

[ctx: Layout Category]
en: Health & Fitness
cs: Zdraví a fitness

[ctx: Layout Category]
en: Online Store
cs: Internetový obchod

[ctx: Layout Category]
en: Services
cs: Služby

[ctx: Layout Category]
en: Technology
cs: Technika

en: Layout Name
cs: Název rozvržení

[ctx: Layout Pack]
en: Fashion
cs: Móda

[ctx: Layout Pack]
en: Layouts In This Pack
cs: Rozvržení v tomto balíčku

[ctx: Layout Packs]
en: Manage Packs
cs: Spravovat balíčky

en: Layout Settings
cs: Nastavení rozvržení

en: Learn About Divi AI
cs: Přečtěte si o Divi AI

en: Learn About Divi Cloud
cs: Přečtěte si o Divi Cloud

en: Learn About Divi Teams
cs: Přečtěte si o Divi Teams

en: Learn About Divi VIP
cs: Přečtěte si o Divi VIP

en: Learn About VIP Support
cs: Přečtěte si o VIP podpoře

en: Learn More
cs: Další informace

en: Leave a Reply to %s
cs: Zanechat odpověď pro %s

en: Left
cs: Vlevo

en: Left Sidebar
cs: Levý boční panel

en: Left to Right
cs: Zleva doprava

en: Lengthen
cs: Prodloužit

en: Let AI Choose
cs: Nechte AI vybrat

en: Let AI Choose For Me
cs: Nechte AI vybrat za mě

en: Letter Spacing
cs: Mezery mezi písmeny

en: Let’s Build Your Divi Website!
cs: Vytvoříme váš web Divi!

en: Level Up Your Divi Toolkit
cs: Zvyšte úroveň své sady nástrojů Divi

en: Level up your efficiency with limitless AI content and image requests.
cs: Zvyšte svou efektivitu pomocí neomezeného obsahu AI a požadavků na obrázky.

en: Library
cs: Knihovna

en: Light
cs: Světlé

en: Limit Google Fonts Support For Legacy Browsers
cs: Omezte podporu Google Fonts pro starší prohlížeče

en: Link
cs: Odkaz

en: Link Color
cs: Barva odkazu

en: Link text
cs: Text odkazu

en: List Items
cs: Seznam položek

en: Live Preview
cs: Živý náhled

en: Load Dynamic Stylesheet In-line
cs: Načíst dynamickou šablonu stylů In-line

en: Load From Library
cs: Načíst z knihovny

en: Locations
cs: Místa

en: Log In
cs: Přihlásit se

en: Log In To Divi Cloud
cs: Přihlaste se do Divi Cloud

en: Login
cs: Přihlásit se

en: Login to activate your license
cs: Pro aktivaci licence se přihlaste

en: Logo Max Height
cs: Logo Max Výška

en: Low
cs: Nízký

en: Make Full Width
cs: Roztáhnout na plnou šířku

en: Manage Layouts
cs: Správa rozvržení

en: Manage Pages
cs: Správa stránek

en: Manage Posts
cs: Spravovat příspěvky

en: Manage Templates
cs: Správa šablon

en: Manage Theme Templates
cs: Správa šablon motivů

en: Manage Un-widgetized Advertisements
cs: Spravovat reklamy

en: Manage Website Pages
cs: Správa webových stránek

en: Manage Your Elegant Themes Account
cs: Spravujte svůj účet Elegant Themes

en: Managing Website Styles
cs: Správa stylů webových stránek

[ctx: Marketplace Page]
en: Seller
cs: prodejce

en: Maximum canvas size is 8192px
cs: Maximální velikost plátna je 8192 pixelů

en: Medium
cs: Střední

en: Member Login
cs: Přihlášení

en: Memory Limit Increase
cs: Zvýšení limitu pamìti

en: Menu Height
cs: Menu Výška

en: Menu Link Color
cs: Barva odkazù v menu

en: Menu Text Size
cs: Velikost písma v menu

en: Menu Top Margin
cs: Vrchní okraj menu

en: Menu Width
cs: Šíøka menu

en: Meta Font Style
cs: Styl Meta písma

en: Meta Letter Spacing
cs: Mezery mezi Meta znaky

en: Meta Line Height
cs: Výška Meta řádku

en: Meta Text Size
cs: Velikost Meta textu

en: Mobile Menu
cs: Mobilní menu

en: Mobile Styles
cs: Mobilní styly

en: Modification Strength
cs: Síla modifikace

en: Modification Type
cs: Typ modifikace

en: Modify
cs: Modifikovat

en: Modify Element
cs: Upravit prvek

en: Modify Selected Image
cs: Upravit vybraný obrázek

en: Modify With AI
cs: Upravit pomocí AI

en: Modify the reference image with a loose sketch
cs: Upravte referenční obrázek pomocí volné skici

en: Module Name
cs: Název modulu

en: Module Name Prefix
cs: Předpona názvu modulu

en: Mood & Lighting
cs: Nálada a osvětlení

en: More Options
cs: Více možností

en: Most Used
cs: Nejvíc používaný

en: Move
cs: Hýbat se

en: Move To
cs: Přesunout do

en: Move To Divi Cloud
cs: Přesunout do Divi Cloud

en: Must Use Keywords
cs: Musí používat klíčová slova

en: My Cloud
cs: Můj Cloud

en: My Divi Cloud
cs: Můj Divi Cloud

en: My Library
cs: Moje knihovna

en: Name
cs: název

en: Need help getting started with Divi? Our support team is available around the clock to help you with anything and everything Divi related.
cs: Potřebujete pomoc, jak začít s Divi? Náš tým podpory je k dispozici 24 hodin denně, aby vám pomohl se vším, co souvisí s Divi.

en: New Description
cs: Nový popis

en: New Theme Options
cs: Nové možnosti motivu

en: New To Old
cs: Od nového ke starému

en: New items are stored into %s library.
cs: Nové položky jsou uloženy v knihovně %s.

en: Newer Comments <span class="meta-nav">&rarr;</span>
cs: Novější komentáře <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Next
cs: Následující

en: Next Entries &raquo;
cs: Další příspěvky &raquo;

en: No
cs: Ne

en: No Animation
cs: Bez animace

en: No Context
cs: Žádný kontext

en: No File Selected
cs: Žádný soubor nevybrán

en: No Repeat
cs: Bez opakování

en: No Results
cs: Žádné výsledky

en: No Results Found
cs: 404 - Nenalezeno

en: No Screenshot
cs: Žádný snímek obrazovky

en: No Sidebar
cs: Žádný postranní panel

en: No available options.
cs: Žádné dostupné možnosti.

en: None
cs: Žádný

en: Note: Color settings set above should be applied to the Default color scheme.
cs: Poznámka: Barevná nastavení výše budou viditelná pouze s výchozím barevným schématem.

en: Nothing found
cs: Nic nalezeno

en: Nothing found in Trash
cs: V koši nebylo nic nalezeno

en: Number of Posts displayed on Archive pages
cs: Počet příspěvků, které se zobrazí na stránce Archivu

en: Number of Posts displayed on Category page
cs: Počet příspěvků, který se zobrazí na stránce Kategorie

en: Number of Posts displayed on Search pages
cs: Počet příspěvků, které se zobrazí na stránce Hledání

en: Number of Posts displayed on Tag pages
cs: Počet příspěvků, které se zobrazí na stránce Tag

en: Number of Products displayed on WooCommerce archive pages
cs: Počet produktů zobrazených v kategorii WooCommerce

en: Number of dropdown tiers shown
cs: Počet úrovní rozbalovacího menu

en: Off
cs: Vyp.

en: Old To New
cs: Od starého k novému

en: On
cs: Zap.

en: On Divi Cloud
cs: Na Divi Cloud

en: Onboarding Primary Menu
cs: Vstup do primárního menu

en: Only Show
cs: Pouze Zobrazit

en: Only Show Icon on Hover
cs: Zobrazit ikonu pouze při přejetí myší

en: Only load external JavaScript libraries when they are needed by a specific Divi modules on the page. This removes unused JavaScript from the main scripts bundle and improves load times.
cs: Externí JavaScript knihovny načtěte pouze tehdy, když je potřebují konkrétní moduly Divi na stránce. Tím se odstraní nepoužívaný JavaScript z hlavního balíčku skriptů a zkrátí se doba načítání.

[ctx: Open Sans font: on or off]
en: on
cs:  zapnuto

en: Open in a new window
cs: Otevřít v novém okně

en: Open link in new window
cs: Otevřít odkaz v novém okně

en: Options
cs: Nastavení

en: Orange
cs: Oranžová

en: Order Category Links by Ascending/Descending
cs: Třídit odkazy na kategorie v režimu vzestupně/sestupně

en: Order Pages Links by Ascending/Descending
cs: Třídit odkazy na stránky vzestupně/sestupně

en: Outset
cs: Vnější

[ctx: Page]
en: About
cs: O

[ctx: Page]
en: Careers
cs: Kariéra

[ctx: Page]
en: Case Study
cs: Případová studie

[ctx: Page]
en: Categories
cs: Kategorie

[ctx: Page]
en: Contact
cs: Kontakt

[ctx: Page]
en: Designer
cs: Návrhář

[ctx: Page]
en: Donate
cs: Darovat

[ctx: Page]
en: Events
cs: Události

[ctx: Page]
en: Features
cs: Funkce

[ctx: Page]
en: Gallery
cs: Galerie

[ctx: Page]
en: Gallery 1
cs: Galerie 1

[ctx: Page]
en: Gallery 2
cs: Galerie 2

[ctx: Page]
en: Gallery 3
cs: Galerie 3

[ctx: Page]
en: Guide
cs: Průvodce

[ctx: Page]
en: Home
cs: Domov

[ctx: Page]
en: Landing
cs: Přistání

[ctx: Page]
en: Market
cs: Trh

[ctx: Page]
en: Pricing
cs: Ceny

[ctx: Page]
en: Project 1
cs: Projekt 1

[ctx: Page]
en: Project 2
cs: Projekt 2

[ctx: Page]
en: Services
cs: Služby

[ctx: Page]
en: Shop
cs: Prodejna

[ctx: Page]
en: Team
cs: tým

en: Page Generated Successfully
cs: Stránka byla úspěšně vygenerována

en: Page Layout
cs: Rozvržení stránky

en: Page Name
cs: Název stránky

en: Page Title
cs: Název stránky

[ctx: Page layout]
en: View Live Demo
cs: Zobrazit živou ukázku

en: Pages
cs: Stránky

en: Pages Built With Divi
cs: Stránky Postavené S Divi

en: Pages:
cs: Stránky:

en: Paint Color
cs: Barva barvy

en: Paint over the area of the image that you would like to modify
cs: Malujte přes oblast obrázku, kterou chcete upravit

en: Paintbrush Size
cs: Velikost štětce

en: Painting
cs: Malování

en: Paragraph
cs: Odstavec

en: Paragraphs
cs: Odstavce

en: Password
cs: Heslo

en: Password Protected
cs: Chráněno heslem

en: Password:
cs: Heslo:

en: Paste image url here, if you chose "images" slider type
cs: Sem vložte URL obrázku, pokud jste zvolili obrázkový typ posuvníku

en: Performance
cs: Výkon

en: Phone
cs: Telefon

en: Phone Number
cs: Telefonní číslo

en: Photo
cs: Fotografie

en: Photo Marketplace About Page
cs: O stránce Photo Marketplace

en: Photo Marketplace Categories Page
cs: Stránka kategorií tržiště fotografií

en: Photo Marketplace Contact Page
cs: Kontaktní stránka tržiště fotografií

en: Photo Marketplace Home Page
cs: Domovská stránka Photo Marketplace

en: Photo Marketplace Landing Page
cs: Vstupní stránka Photo Marketplace

en: Photo Marketplace Pricing Page
cs: Stránka s cenami na tržišti fotografií

en: Photo Marketplace Seller Page
cs: Stránka prodejce na tržišti fotografií

en: Photographer
cs: Fotograf

en: Pick a color for your headings, or let Divi AI choose one for you.
cs: Vyberte si barvu pro své nadpisy nebo nechte Divi AI vybrat jednu za vás.

en: Pick a color to use for things like paragraphs, or let Divi AI choose one for you.
cs: Vyberte barvu, kterou chcete použít pro věci, jako jsou odstavce, nebo nechte Divi AI vybrat jednu za vás.

en: Pick a handcrafted Starter Site created by our team. Then, jump into your finished website and customize the content.
cs: Vyberte si ručně vytvořenou začátečnickou stránku vytvořenou naším týmem. Poté přejděte na svůj hotový web a upravte obsah.

en: Pick the starter site that best suits your website. Every Starter Site can be used for any type of website. Once your website is generated, you can easily customize the content and styles using the Divi Builder.
cs: Vyberte úvodní stránku, která nejlépe vyhovuje vašemu webu. Každý Starter Site lze použít pro jakýkoli typ webu. Jakmile je váš web vygenerován, můžete snadno přizpůsobit obsah a styly pomocí Divi Builder.

en: Pink
cs: Růžová

en: Place Thumbs on Pages
cs: Umístit náhledy obrázků na stránky

en: Place Thumbs on Posts
cs: Umístit náhledy obrázků k příspěvkům

en: Place your adsense code here.
cs: Zadejte kód Google Adsense zde.

en: Please Log In Again
cs: Prosím přihlaste se znovu

en: Portability
cs: Přenosnost

en: Portrait (3:4)
cs: Portrét (3:4)

en: Post
cs: Příspěvek

en: Post Title
cs: Titulek příspěvku

en: Post info section
cs: Sekce informace o příspěvku

en: Posted on
cs: Zveřejněno

en: Posts Built With Divi
cs: Příspěvky Postavené S Divi

en: Premade Layouts
cs: Předpřipravené rozvržení

en: Preview %1$s
cs: Náhled %1$s

en: Previous
cs: Předchozí

en: Primary Color
cs: Základní barva

en: Primary Menu
cs: Primární menu

en: Primary Menu Background Color
cs: Barva pozadí primárního menu

en: Primary Menu Bar
cs: Primární lišta menu

en: Primary Menu Link Color
cs: Primární Menu Barva odkazu

en: Processing Imagery
cs: Zpracování snímků

en: Product Content
cs: Obsah produktu

en: Project Navigation
cs: Navigace projektu

en: Published
cs: Publikováno

en: Purchase A Divi AI Membership
cs: Kupte si členství Divi AI

en: Quick Actions
cs: Rychlé akce

en: RSS Icon Url
cs: URL RSS ikony

en: Ratings
cs: Hodnocení

en: Read Divi Documentation
cs: Číst dokumentaci Divi

en: Red
cs: Červená

en: Reference Content
cs: Referenční obsah

en: Reference Image (Optional)
cs: Referenční obrázek (volitelné)

en: Reference Image Influence
cs: Vliv referenčního obrázku

en: Refine Result
cs: Upřesnit výsledek

en: Refine your prompt
cs: Upřesněte výzvu

en: Regenerate
cs: Regenerovat

en: Remove
cs: Odstranit

en: Remove From Cloud
cs: Odebrat z cloudu

en: Remove From Favorites
cs: Odstranit z oblíbených

en: Rename
cs: Přejmenovat

en: Renew Subscription
cs: Obnovit předplatné

en: Replace Existing Code
cs: Nahradit stávající kód

en: Replace Existing Content
cs: Nahradit stávající obsah

en: Reset to Defaults
cs: Obnovit výchozí

en: Respectful
cs: Uctivý

en: Restaurant
cs: Restaurace

en: Restaurant About Page
cs: Stránka O restauraci

en: Restaurant Blog Page
cs: Blogová stránka restaurace

en: Restaurant Contact Page
cs: Kontaktní stránka restaurace

en: Restaurant Gallery Page
cs: Stránka galerie restaurace

en: Restaurant Home Page
cs: Hlavní stránka restaurace

en: Restaurant Landing Page
cs: Vstupní stránka restaurace

[ctx: Restaurant Page]
en: Menu
cs: Jídelní lístek

en: Restaurant Shop Page
cs: Stránka obchodu s restauracemi

en: Restaurant Team Page
cs: Stránka týmu restaurace

en: Restore
cs: Obnovit

en: Results
cs: Výsledek

en: Retry
cs: Zkuste to znovu

en: Rewrite With AI
cs: Přepište pomocí AI

en: Rewrite to be more engaging
cs: Přepište, abyste byli poutavější

en: Ridge
cs: Rýhovaný

en: Right
cs: Vpravo

en: Right Sidebar
cs: Pravý boční panel

en: Right to Left
cs: Zprava doleva

en: Role Editor
cs: Editor Role

en: Row Height
cs: Výška řádku

en: Row Name
cs: Název řádku

en: Row Name Prefix
cs: Předpona názvu řádku

en: SaaS Company
cs: Společnost SaaS

en: SaaS Company About Page
cs: Stránka o společnosti SaaS

en: SaaS Company Careers Page
cs: Kariérní stránka společnosti SaaS

en: SaaS Company Contact Page
cs: Kontaktní stránka společnosti SaaS

en: SaaS Company Documentation Page
cs: Stránka dokumentace společnosti SaaS

en: SaaS Company Features Page
cs: Stránka funkcí společnosti SaaS

en: SaaS Company Landing Page
cs: Vstupní stránka společnosti SaaS

en: SaaS Company Pricing Page
cs: Stránka s ceníkem společnosti SaaS

en: Save %s
cs: Uložit %s

en: Save Changes
cs: Uložit zmìny

en: Save Items To Divi Cloud
cs: Uložit položky do Divi Cloud

en: Save Selection Only
cs: Uložit pouze výběr

en: Save Theme Options
cs: Uložit Možnosti motivu

en: Save To Divi Cloud
cs: Uložit do Divi Cloud

en: Save To Library
cs: Uložit do knihovny

en: Save as Global
cs: Uložit jako globální

en: Save items to the Divi Cloud for later use.
cs: Uložte položky do Divi Cloud pro pozdější použití.

en: Save this %s to the Divi Library for later use.
cs: Uložte toto %s do knihovny Divi pro pozdější použití.

en: Save unlimited layouts, theme builder templates, code snippets and more to Divi Cloud.
cs: Ukládejte neomezené rozvržení, šablony pro tvorbu témat, úryvky kódu a další do Divi Cloud.

en: Save your Divi assets to the cloud and access them from any website. Collaborate with your team in the cloud.
cs: Uložte svá aktiva Divi do cloudu a přistupujte k nim z libovolného webu. Spolupracujte se svým týmem v cloudu.

en: Saving Theme Builder
cs: Ukládání Theme Builder

en: Scroll
cs: Posouvání

en: Search
cs: Vyhledávání

en: Search &hellip;
cs: Hledat &hellip;

en: Search Bar Background Color
cs: Barva pozadí v lištì vyhledávání

en: Search Bar Text Color
cs: Barva textu v lištì vyhledávání

en: Search Fonts
cs: Hledat písma

en: Search For Categories
cs: Vyhledávání kategorií

en: Search For Layouts
cs: Hledat rozložení

en: Search For Packs
cs: Hledat balíčky

en: Search Results for: %s
cs: Výsledky hledání pro: %s

en: Search Theme Options
cs: Možnosti hledání motivu

en: Search for:
cs: Hledat:

en: Search results for "%s"
cs: Výsledky hledání pro "%s"

en: Secondary Color
cs: Sekundární barva

en: Secondary Menu
cs: Sekundární menu

en: Secondary Menu Background Color
cs: Barva pozadí sekundárního menu

en: Secondary Menu Bar
cs: Sekundární lišta menu

en: Secondary Menu Link Color
cs: Druhá nabídka Barva odkazu

en: Section Height
cs: Výška sekce

en: Section Name
cs: Název sekce

en: Section Name Prefix
cs: Předpona názvu sekce

en: Select
cs: Vybrat

en: Select All
cs: Vybrat vše

en: Select Animation Effect
cs: Zvolte efekt animace

en: Select Font
cs: Vyberte Písmo

en: Select Icon
cs: Vybrat ikonu

en: Select Mood
cs: Vyberte položku Nálada

en: Select Page
cs: Vyberte stránku

en: Select Slider Type here
cs: Zvolte typ animace zde

en: Select a Website Template
cs: Vyberte šablonu webových stránek

en: Select a primary color, or let Divi AI choose a great color for you. The primary color is used through the layout, such as background colors, button colors, etc.
cs: Vyberte primární barvu nebo nechte Divi AI, aby vám vybrala skvělou barvu. Primární barva se používá v rozvržení, jako jsou barvy pozadí, barvy tlačítek atd.

en: Select a secondary color, or let Divi AI choose a great color for you. The secondary color is used through the layout as a secondary accent color, such as for icon colors, text highlights, etc.
cs: Vyberte sekundární barvu nebo nechte Divi AI, aby vám vybrala skvělou barvu. Sekundární barva se v rozvržení používá jako sekundární barva zvýraznění, například pro barvy ikon, zvýraznění textu atd.

en: Select between expanded and closed state
cs: Zvolte si mezi otevřeno a zavřeno

en: Select the pages that you want to add to your website. You can select from pre-build pages with custom layouts, and add your own pages that will be built using a simple template.
cs: Vyberte stránky, které chcete přidat na svůj web. Můžete si vybrat z předpřipravených stránek s vlastním rozvržením a přidat své vlastní stránky, které budou vytvořeny pomocí jednoduché šablony.

en: Select this option if you plan to sell products on your website. We will install WooCommerce and configure your cart and checkout pages.
cs: Tuto možnost vyberte, pokud plánujete prodávat produkty na svém webu. Nainstalujeme WooCommerce a nakonfigurujeme váš košík a stránky pokladny.

en: Select yes if the link should be opened in a new window
cs: Zvolit ano, pokud má být odkaz otevřen v novém okně

en: Select your desired enhancements. Your image will be sent back through Divi AI and re-imagined to achieve the desired result.
cs: Vyberte požadovaná vylepšení. Váš obrázek bude odeslán zpět prostřednictvím Divi AI a znovu vytvořen, abyste dosáhli požadovaného výsledku.

en: Sentences
cs: Věty

[ctx: Services/Plans Page]
en: Packages
cs: Balíčky

en: Set As Logo
cs: Nastavit jako logo

en: Set the height of image in pixels.
cs: Nastavte výšku obrázku v pixelech.

en: Set the width of image in pixels.
cs: Nastavte šířku obrázku v pixelech.

en: Share With My Team
cs: Sdílejte s mým týmem

en: Share Your Divi Cloud With Your Team
cs: Sdílejte svůj Divi Cloud se svým týmem

en: Shared With Me
cs: Sdíleno se mnou

en: Shop (selecting this will install WooCommerce)
cs: Obchod (výběrem této možnosti se nainstaluje WooCommerce)

en: Shop Page & Category Page Layout for WooCommerce
cs: Rozvržení stránek Obchod a Kategorie pro WooCommerce

en: Shorten
cs: Zkrátit

en: Show
cs: Zobrazit

en: Show Facebook Icon
cs: Zobrazit ikonu Facebook

en: Show Instagram Icon
cs: Zobrazit ikonu Instagram

en: Show RSS Icon
cs: Zobrazit ikonu RSS

en: Show Search Icon
cs: Zobrazit ikonu vyhledávání

en: Show Social Icons
cs: Zobrazit sociální ikony

en: Show Thumbs on Index pages
cs: Zobrazit náhledy obrázků na stránkách s obsahem.

en: Show Top Bar
cs: Zobrazit horní lištu

en: Show X Icon
cs: Zobrazit ikonu X

en: Show comments on pages
cs: Zobrazit komentáře na stránkách

en: Show comments on posts
cs: Zobrazit komentáře k příspěvkům

en: Show dropdown menus
cs: Zobrazovat rozbalovací menu

en: Sidebar
cs: Postranní panel

en: Sidebar Layout
cs: Rozložení postranního panelu

en: Sidebar Width
cs: Šířka postranního panelu

en: Sign In To Divi Cloud
cs: Přihlásit se do Divi Cloud

en: Sign Out Of Divi Cloud
cs: Odhlásit se z Divi Cloud

en: Sign in to your Elegant Themes account using the pop-up to activate Divi Cloud.
cs: Přihlaste se ke svému účtu Elegant Themes pomocí vyskakovacího okna a aktivujte Divi Cloud.

en: Simplify
cs: Zjednodušit

en: Simply describe your website, sit back, relax, and let Divi AI create your entire website for you in less than 2 minutes.
cs: Jednoduše popište svůj web, posaďte se, odpočiňte si a nechte Divi AI vytvořit celý váš web za méně než 2 minuty.

en: Single Page Layout
cs: Rozvržení stránky

en: Single Post Layout
cs: Rozvržení příspěvku

en: Single Post Page SEO
cs: SEO pro příspěvek

en: Site Identity
cs: Identity Site

en: Site Name
cs: Jméno stránky

en: Site Slogan
cs: Slogan webu

en: Size
cs: Velikost

en: Skills
cs: Dovednosti

en: Skip This Step & Build Manually
cs: Přeskočte tento krok a vytvořte ručně

en: Slide
cs: Najetí

en: Slide In
cs: Vyjíždìcí menu

en: Slide In & Fullscreen Header Settings
cs: Nastavení záhlaví celé obrazovky

en: Slider Type
cs: Typ animace

en: Smooth Scrolling
cs: Jemnější rolování

en: Social Icon Color
cs: Barva ikon sociálních sítí

en: Social Icon Size
cs: Velikost ikon sociálních sítí

en: Social Media Post
cs: Příspěvek na sociálních sítích

en: Solid
cs: Solidní

en: Some third party scripts may be incorrectly enqueued without declaring jQuery as dependency. If jQuery is deferred, these scripts could break. If you are experiencing console errors after enabling the "Defer jQuery And jQuery Migrate" option, you can enable this option, which will load an additional compatibility script that will attempt to solve the issue. You can turn this feature off if everything is working fine without it.
cs: Některé skripty třetích stran mohou být nesprávně zařazeny do fronty bez deklarace jQuery jako závislosti. Pokud je jQuery odložen, mohou se tyto skripty přerušit. Pokud po povolení možnosti „Odložit jQuery a jQuery Migrate “ dochází k chybám konzoly, můžete tuto možnost povolit, čímž se načte další skript kompatibility, který se pokusí problém vyřešit. Pokud bez ní vše funguje dobře, můžete tuto funkci vypnout.

en: Something went wrong
cs: Něco se pokazilo

en: Something went wrong. Please try again later or try different request.
cs: Něco se pokazilo. Zkuste to znovu později nebo zkuste jiný požadavek.

en: Sort
cs: Seřadit

en: Sort Categories Links by Name/ID/Slug/Count/Term Group
cs: Třídit odkazy na kategorie podle skupin Name/ID/Slug/Count/Term

en: Sort Pages Links
cs: Třídit odkazy stránek

en: Split Into Modules
cs: Rozdělit do modulů

en: Split Into Rows
cs: Rozdělit do řad

en: Split Into Sections
cs: Rozdělit do sekcí

en: Split Layout Into Sections
cs: Rozdělení rozložení do sekcí

en: Split Row Into Modules
cs: Rozdělit řádek na moduly

en: Split Section Into Rows
cs: Rozdělit sekci na řádky

en: Square (1:1)
cs: Čtverec (1:1)

en: Start Collaborating!
cs: Začněte spolupracovat!

en: Start Over
cs: Začít znovu

en: Start With %1$s
cs: Začněte s %1$s

en: State
cs: Stav

en: Status
cs: Postavení

en: Stretch Background Image
cs: Roztáhnout obrázek na pozadí

en: Submit
cs: Odeslat

en: Submit Comment
cs: Vložit komentář

en: Submit a Comment
cs: Vložit komentář

en: Supply Divi AI with a reference image. This image will be combined with your image description to create the final image. Reference images are a great way to inform Divi AI about a desired composition or style while altering the subject matter of the reference image using your image description.
cs: Dodejte Divi AI referenční obrázek. Tento obrázek bude zkombinován s vaším popisem obrázku a vytvoří se konečný obrázek. Referenční obrázky jsou skvělým způsobem, jak informovat Divi AI o požadované kompozici nebo stylu a zároveň změnit předmět referenčního obrázku pomocí popisu obrázku.

en: Supply Divi AI with additional context. The chosen context will alter the results and help Divi AI create relevant content.
cs: Dodejte Divi AI další kontext. Zvolený kontext změní výsledky a pomůže Divi AI vytvořit relevantní obsah.

en: Support
cs: Podpěra, podpora

en: Tab Content
cs: Obsah záložky

en: Tab Text
cs: Text záložky

en: Tag
cs: Štítek

en: Tags
cs: Tagy

en: Team Sidebar
cs: Postranní panel týmu

en: Tell Divi AI About Your Website
cs: Řekněte Divi AI o svém webu

en: Tell Divi AI About Your Website (Optional)
cs: Řekněte Divi AI o svém webu (volitelné)

en: Tell Divi AI about the content you would like it to write.
cs: Řekněte Divi AI o obsahu, který byste chtěli napsat.

en: Tell Divi AI about the image you would like it to create.
cs: Řekněte Divi AI o obrázku, který chcete vytvořit.

en: Tell Divi AI how long you want the content it generates to be. The output will be close to, but not exactly equal to, the length you define.
cs: Řekněte Divi AI, jak dlouhý obsah, který generuje, má být. Výstup se bude blížit, ale ne přesně stejné délce, kterou definujete.

en: Tell Divi AI how you would like it to fill in the blank area of your expanded image.
cs: Řekněte Divi AI, jak chcete, aby vyplnila prázdnou oblast vašeho rozšířeného obrázku.

en: Tell Divi AI how you would like to change the image. Your changes will be applied to the area you select using the Image Selection or Image Sketch interface.
cs: Řekněte Divi AI, jak byste chtěli změnit obrázek. Vaše změny se použijí na oblast, kterou vyberete pomocí rozhraní Výběr obrázku nebo Náčrt obrázku.

en: Tell Divi AI what kind of image you want it to create. Be as descriptive as you like!
cs: Řekněte Divi AI, jaký druh obrazu chcete vytvořit. Buďte tak popisní, jak chcete!

en: Tell Divi AI what you want it to write about. Talk to it like you would a person.
cs: Řekněte Divi AI, o čem chcete psát. Mluvte s tím jako s člověkem.

en: Tell Divi AI what you want to achieve using custom code. Divi AI will respond appropriately based on the element and code field you are editing.
cs: Řekněte Divi AI, čeho chcete pomocí vlastního kódu dosáhnout. Divi AI bude vhodně reagovat na prvek a pole kódu, které upravujete.

en: Tell Us About Your Website
cs: Řekněte nám o svém webu

en: Text Color
cs: Barva textu

en: Text Size
cs: Velikost textu

en: The Divi Marketplace is full of thousands of additional layouts!
cs: Divi Marketplace je plný tisíců dalších rozvržení!

en: The Divi icon font is broken up into various subsets. These subsets are loaded only when needed based on the modules and features used on each page. If you need access to the entire icon font on all pages (for example, if you are using our icon font in your child theme), then you can disable this option and load the entire icon font library on all pages.
cs: Písmo ikony Divi je rozděleno do různých podmnožin. Tyto podmnožiny se načítají pouze v případě potřeby na základě modulů a funkcí použitých na každé stránce. Pokud potřebujete přístup k celému písmu ikon na všech stránkách (například pokud používáte naše písmo ikon ve svém podřízeném motivu), můžete tuto možnost zakázat a načíst celou knihovnu písem ikon na všechny stránky.

en: The Elegant Themes API key you entered is invalid. Please make sure that your API has been entered correctly and that it is enabled in your account.
cs: Zadaný klíč Elegant Themes API je neplatný. Ujistěte se prosím, že vaše API bylo zadáno správně a že je ve vašem účtu povoleno.

en: The Elegant Themes username you entered is invalid. Please enter a valid username to receive product updates. If you forgot your username you can
cs: Zadané uživatelské jméno Elegant Themes je neplatné. Chcete-li dostávat aktualizace produktu, zadejte prosím platné uživatelské jméno. Pokud jste zapomněli své uživatelské jméno, můžete

en: The Item couldn't be downloaded. Please try after a while.
cs: Položku nelze stáhnout. Zkuste to za chvíli.

en: The Maps module uses the Google Maps API and requires a valid Google API Key to function. Before using the map module, please make sure you have added your API key here. Learn more about how to create your Google API Key <a target="_blank" href="%1$s">here</a>.
cs: Modul Mapy používá Google Maps API a ke svému fungování vyžaduje platný klíč Google API. Před použitím mapového modulu se prosím ujistěte, že jste zde přidali svůj API klíč. Další informace o tom, jak vytvořit klíč Google API <a target="_blank" href="%1$s">tady</a>.

en: The WooCommerce plugin failed to install during the website generation process. You must install and activate the plugin manually.
cs: Během procesu generování webu se nepodařilo nainstalovat plugin WooCommerce. Plugin musíte nainstalovat a aktivovat ručně.

en: The WooCommerce plugin was installed but failed to activate during the website generation process. Visit the Plugins page to activate WooCommerce manually.
cs: Plugin WooCommerce byl nainstalován, ale během procesu generování webu se nepodařilo aktivovat. Navštivte stránku Pluginy a aktivujte WooCommerce ručně.

en: The action failed in the following clouds.
cs: Akce selhala v následujících oblacích.

en: The body font will be used for all text blocks throughout the layout. Let AI pick a great font for you, or choose one yourself.
cs: Pro všechny textové bloky v celém rozvržení bude použito písmo těla. Nechte AI, aby vám vybrala skvělé písmo, nebo si nějaké vyberte sami.

en: The heading font will be used for all headings throughout the layout. Let AI pick a great font for you, or choose one yourself.
cs: Písmo nadpisu bude použito pro všechny nadpisy v celém rozvržení. Nechte AI, aby vám vybrala skvělé písmo, nebo si nějaké vyberte sami.

en: The higher the enhancement strength, the more power is given to Divi AI to re-imagine the original image. A higher strength will increase the enhancement effect, but it will also result in greater changes to the original subject matter.
cs: Čím vyšší je síla vylepšení, tím větší síla je poskytnuta Divi AI, aby si znovu představila původní obrázek. Vyšší síla zvýší efekt vylepšení, ale také povede k větším změnám původního předmětu.

en: The higher the modification strength, the more power your prompt has to modify the original image. Reducing the strength will result in more minimal changes.
cs: Čím vyšší je síla modifikace, tím větší sílu má vaše výzva k úpravě původního obrázku. Snížení pevnosti povede k minimálnějším změnám.

en: The page you requested could not be found. Try refining your search, or use the navigation above to locate the post.
cs: Nenašli jsme nic, co by odpovídalo vašemu hledání. Zkuste upřesnit hledání nebo využijte hlavní menu k navigaci na webu.

en: The size of the image must be less than 10MB.
cs: Velikost obrázku musí být menší než 10 MB.

en: Theme Customizer
cs: Úprava šablony

en: Theme Option
cs: Možnost motivu

en: Theme Options
cs: Nastavení šablony

en: Theme Options Library
cs: Knihovna možností motivu

en: Theme Templates
cs: Šablony motivů

en: These words will be forced to appear in the content. This is useful for SEO when optimizing for specific keywords, for example.
cs: Tato slova budou nucena se objevit v obsahu. To je užitečné například pro SEO při optimalizaci pro konkrétní klíčová slova.

en: This Module Content
cs: Obsah tohoto modulu

en: This Page Content
cs: Obsah této stránky

en: This Section Content
cs: Obsah této sekce

en: This Website
cs: Tento web

en: This is the username that you use to access the Members Area on elegantthemes.com.
cs: Toto je uživatelské jméno, které používáte pro přístup do členské oblasti na elegantthemes.com.

en: This option allows you to change how your dates are displayed. For more information please refer to the WordPress codex here:<a href='http://codex.wordpress.org/Formatting_Date_and_Time' target='_blank'>Formatting Date and Time</a>
cs: Touto volbou si můžete změnit formát zobrazení data. Více informací najdete v kodexu WordPress zde:<a href='http://codex.wordpress.org/Formatting_Date_and_Time' target='_blank'>Formátování data a času</a>

en: This option dequeues the Divi style.css file and prints the contents in-line. This removes a render blocking request and improves the PageSpeed scores of individual pages. However, it also prevents the style.css file from being cached. Since the stylesheet is small, it's recommended to keep this option enabled.
cs: Tato volba vyřadí soubor Divi style.css z fronty a vytiskne obsah přímo na řádku. Tím se odstraní požadavek na blokování vykreslování a zlepší se skóre PageSpeed jednotlivých stránek. Zabraňuje však také ukládání souboru style.css do mezipaměti. Protože je šablona stylů malá, doporučujeme ponechat tuto možnost povolenou.

en: This options allows you to control how many teirs your pages dropdown menu has. Increasing the number allows for additional menu items to be shown.
cs: Touto volbou si nastavíte počet úrovní rozbalovacího menu. Vyšší počet umožňuje v menu zobrazit další položky.

en: This post is password protected. Enter the password to view comments.
cs: Tento příspěvek je chráněn heslem. Příspěvky se zobrazí po zadání hesla.

en: This website is linked to your Divi subscriptions and ready to receive the latest Divi updates.
cs: Tato webová stránka je propojena s vašimi předplatnými Divi a připravena přijímat nejnovější aktualizace Divi.

en: This will enable Google Fonts for Non-English languages.
cs: Tím povolíte Google Fonts pro neanglické jazyky.

en: This will enable the use of excerpts in posts or pages.
cs: Po zapnutí budete moci využívat úryvky příspěvků nebo stránek.

en: This will return all of the settings throughout the options page to their default values. <strong>Are you sure you want to do this?</strong>
cs: Tím se vrátí všechna nastavení na stránce možností na jejich výchozí hodnoty. <strong>Opravdu chcete to udělat?</strong>

en: Tile
cs: Dlaždice

en: Tile Horizontally
cs: Dlaždice horizontálně

en: Tile Vertically
cs: Dlaždice vertikálně

en: Title
cs: Titulek

en: To enable Divi Cloud on this website, log in to your Elegant Themes account
cs: Chcete-li povolit Divi Cloud na tomto webu, přihlaste se ke svému účtu Elegant Themes

en: To modify or add to an element that already exists in the image, choose Modify Element. To add something brand new and unrelated to the original image, choose Add Element.
cs: Chcete-li upravit nebo přidat prvek, který již v obrázku existuje, zvolte Upravit prvek. Chcete-li přidat něco zcela nového a nesouvisejícího s původním obrázkem, zvolte Přidat prvek.

en: To view this protected post, enter the password below
cs: Chcete-li zobrazit tento příspěvek, zadejte heslo

en: Tone of Voice
cs: Tón hlasu

en: Top
cs: Nahoře

en: Top Bar Text Color
cs: Barva textu v horní lištì

en: Top Bar Text Size
cs: Velikost písma v horní lištì

en: Top to Bottom
cs: Zhora dolů

en: Trackbacks/Pingbacks
cs: Trackbacky/pingbacky

en: Translate
cs: přeložit

en: Trash
cs: Odpadky

en: Trash storage for Divi Cloud is limited to 50 items for free accounts. Once your trash exceeds 50 items, the oldest items in your trashed will be permanently deleted to make room for new items. Purchase a <a href="%s" target="_blank">Divi Cloud Membership</a> for unlimited storage.
cs: Koš pro Divi Cloud je omezen na 50 položek pro bezplatné účty. Jakmile váš koš překročí 50 položek, nejstarší položky v koši budou trvale smazány, aby se uvolnilo místo pro nové položky. Zakupte si <a href="%s" target="_blank">členství Divi Cloud</a> pro neomezené úložiště.

en: Travel Agency
cs: Cestovní kancelář

en: Travel Agency About Page
cs: Cestovní kancelář O stránce

en: Travel Agency Blog Page
cs: Blogová stránka cestovní kanceláře

en: Travel Agency Contact Page
cs: Kontaktní stránka cestovní kanceláře

en: Travel Agency Home Page
cs: Domovská stránka cestovní kanceláře

en: Travel Agency Landing Page
cs: Vstupní stránka cestovní kanceláře

en: Travel Agency Packages Page
cs: Stránka Balíčky cestovních kanceláří

en: Travel Agency Shop Page
cs: Stránka obchodu cestovní kanceláře

en: Travel Agency Team Page
cs: Stránka týmu cestovní kanceláře

en: Tutorials & Documentation
cs: Návody a dokumentace

en: Tweet
cs: Tweetovat

en: Type
cs: Typ

en: Type of the box
cs: Typ rámečku

en: Typography
cs: Typografie

en: Uh Oh!
cs: A jé!

en: Uh Oh! Something Went Wrong
cs: A jé! Něco se pokazilo

en: Uh Oh! You have reached your Divi Cloud quota.
cs: A jé! Dosáhli jste kvóty Divi Cloud.

en: Unable to generate shortcode. Please try again later.
cs: Nelze vygenerovat krátký kód. Prosím zkuste to znovu později.

en: Underline
cs: Podtržené

en: Unlock Unlimited Divi Cloud Storage
cs: Odemkněte neomezené úložiště Divi Cloud

en: Untagged
cs: Neoznačeno

en: Update
cs: Aktualizace

en: Updating Website Information
cs: Aktualizace informací o webu

en: Upgrade
cs: Vylepšit

en: Upgrade Your Divi Cloud
cs: Upgradujte svůj Divi Cloud

en: Upgrade to Divi AI Unlimited
cs: Upgradujte na Divi AI Unlimited

en: Upgrade to Unlimited Cloud Storage!
cs: Upgradujte na neomezené cloudové úložiště!

en: Upgrade to Unlimited Divi Cloud Storage!
cs: Upgradujte na neomezené úložiště Divi Cloud Storage!

en: Upgrade your Divi membership to Lifetime and use Divi on unlimited websites forever.
cs: Upgradujte své členství Divi na Lifetime a používejte Divi na neomezeném počtu webů navždy.

en: Upload
cs: Nahrát

en: Upload a Reference Image
cs: Nahrajte referenční obrázek

en: Upload a logo image to be used in your website header and footer.
cs: Nahrajte obrázek loga, který se použije v záhlaví a zápatí vašeho webu.

en: Upload your logo (optional)
cs: Nahrajte své logo (volitelné)

en: Uppercase
cs: Velkými písmeny

en: Upscale Image
cs: Upscale obrázek

en: Upscaling Images
cs: Upscaling obrázků

en: Url
cs: URL

en: Use Background Color
cs: Použít barvu pozadí

en: Use Custom Sidebar Width
cs: Vlastní šířka postranního panelu

en: Use Divi Quick Sites to generate a new website using Divi AI or premade Divi Starter Sites. Quick Sites will set up your entire site including custom pages, menu items, Theme Builder templates and more.
cs: Použijte Divi Quick Sites k vytvoření nového webu pomocí Divi AI nebo předem vytvořených Divi Starter Sites. Rychlé weby nastaví celý váš web včetně vlastních stránek, položek nabídky, šablon Theme Builder a dalších.

en: Use Divi Quick Sites to set up your site in less than 2 minutes. We will generate pages and content, set up your website info, and configure your menu, templates, styles and presets automatically. You can build your website using AI, or pick from handcrafted Starter Sites.
cs: Použijte Divi Quick Sites k nastavení vašeho webu za méně než 2 minuty. Automaticky vygenerujeme stránky a obsah, nastavíme informace o vašem webu a nakonfigurujeme vaši nabídku, šablony, styly a přednastavení. Svůj web můžete vytvořit pomocí umělé inteligence nebo si vybrat z ručně vytvořených začátečnických webů.

en: Use Google Fonts
cs: Použijte Google Fonts

en: Use Placeholder Images
cs: Použijte zástupné obrázky

en: Use Pre-Made Starter Site
cs: Použijte Pre-Made Starter Site

en: Use Relative Image Paths
cs: Používat relativní cesty k obrázkům

en: Use Stock Images (Faster)
cs: Použít obrázky (rychlejší)

en: Use This Code
cs: Použijte tento kód

en: Use This Image
cs: Použijte tento obrázek

en: Use This Text
cs: Použijte tento text

en: Use excerpts when defined
cs: Použít úryvky, pokud existují

en: Use resizing
cs: Použijte změnu velikosti

en: Use selection as reference
cs: Použijte výběr jako referenci

en: Use your original image as reference in the selected area. Changes will be more seamlessly integrated into the modified image.
cs: Použijte svůj původní obrázek jako referenci ve vybrané oblasti. Změny budou plynuleji integrovány do upraveného obrázku.

en: Used for icon button type
cs: Používá se pro tlačítko s ikonou

en: Username
cs: Uživatelské jméno

en: Username:
cs: Uživatelské jméno:

en: Using Divi AI
cs: Pomocí Divi AI

en: Using Divi Cloud
cs: Pomocí Divi Cloud

en: Using the Divi Builder
cs: Použití Divi Builder

en: Using the Divi Library
cs: Použití knihovny Divi

en: Using the Divi Theme Builder
cs: Použití Divi Theme Builder

en: Vector Graphic
cs: Vektorová Grafika

en: Vertical Menu Orientation
cs: Vertikální orientace v menu

en: Vertically Centered
cs: Vertikálně vystředěno

en: View Details
cs: Zobrazit podrobnosti

en: View My Site
cs: Zobrazit můj web

en: View Theme Options
cs: Zobrazit možnosti motivu

en: View in Divi Marketplace
cs: Zobrazit na Divi Marketplace

en: Warning: This can cause JavaScript errors in some cases and should be used with care. When enabled, scripts registered by plugins and themes will be deferred to improve performance and jQuery will always be loaded in the body.
cs: Upozornění: To může v některých případech způsobit chyby JavaScript a mělo by být používáno opatrně. Je-li povoleno, skripty registrované pluginy a motivy budou odloženy, aby se zlepšil výkon, a jQuery se vždy načte do těla.

en: Watch video tutorials
cs: Podívejte se na video tutoriály

en: Watercolor
cs: vodové barvy

en: Web Agency
cs: Webová agentura

en: Web Agency Careers Page
cs: Kariérní stránka webové agentury

en: Web Agency Contact Page
cs: Kontaktní stránka webové agentury

en: Web Agency Home Page
cs: Domovská stránka webové agentury

en: Web Agency Landing Page
cs: Vstupní stránka webové agentury

en: Web Agency Portfolio Page
cs: Portfolio webových agentur

en: Web Agency Pricing Page
cs: Stránka s cenami webových agentur

en: Web Agency Services Page
cs: Stránka služeb webové agentury

en: Website Build Complete!
cs: Tvorba webových stránek dokončena!

en: Website Content Width
cs: Šířka obsahu webu

en: Website Default
cs: Výchozí web

en: Website Description (Optional)
cs: Popis webu (volitelné)

en: Website Gutter Width
cs: Mezery mezi sloupci webu

en: Website Pages
cs: Webové stránky

en: Wedding
cs: Svatba

en: Wedding About Page
cs: Svatba o stránce

en: Wedding Blog Page
cs: Svatební blogová stránka

en: Wedding Contact Page
cs: Svatební kontaktní stránka

en: Wedding Details Page
cs: Stránka s podrobnostmi o svatbě

en: Wedding Gallery Page
cs: Stránka svatební galerie

en: Wedding Home Page
cs: Svatební domovská stránka

en: Welcome to Divi!
cs: Vítejte v Divi!

en: Welcome to Divi! Before diving in to your new theme, please visit the <a style="color: #fff; font-weight: bold;" href="%1$s" target="_blank">Divi Documentation</a> page for access to dozens of in-depth tutorials.
cs: Vítejte v Divi! Předtím, než se ponoříte do nové šablony, navštivte prosím <a style="color: #fff; font-weight: bold;" href="%1$s" target="_blank">Divi Dokumentaci</a> pro přístup ke spoustě užitečných návodů.

en: What are you writing about?
cs: o čem to píšeš?

en: What language should Divi AI write in? Divi AI can write in over 26 languages!
cs: V jakém jazyce by měla Divi AI psát? Divi AI umí psát ve více než 26 jazycích!

en: What type of content are you writing? This will help Divi AI tailor the output to your desired format.
cs: Jaký typ obsahu píšete? To pomůže Divi AI přizpůsobit výstup požadovanému formátu.

en: What would you like to create using custom code?
cs: Co byste chtěli vytvořit pomocí vlastního kódu?

en: When Critical CSS is enabled, Divi determines an "above the fold threshold" and defers all styles for elements below the fold. However, this threshold is just a estimate and can vary on different devices. Increasing threshold height will deffer fewer styles, resulting in slightly slower load times but less of a chance for Cumulative Layout Shifts to occur. If you are experiencing CLS issues you can increase the threshold height.
cs: Když je povoleno Kritické CSS, Divi určí „nad prahem přeložení“ a odloží všechny styly pro prvky pod přehybem. Tato prahová hodnota je však pouze odhad a může se na různých zařízeních lišit. Zvýšení prahové výšky odloží méně stylů, což bude mít za následek mírně pomalejší načítání, ale menší pravděpodobnost, že dojde ke kumulativním posunům rozvržení. Pokud máte problémy s CLS, můžete zvýšit výšku prahu.

en: When possible, jQuery and jQuery Migrate will be moved to the body to speed up load times. If a third party plugin registers jQuery as a dependency, it will be moved back to the head.
cs: Pokud je to možné, jQuery a jQuery Migrate se přesunou do těla, aby se urychlily doby načítání. Pokud plugin třetí strany zaregistruje jQuery jako závislost, přesune se zpět do hlavy.

en: When you define your keywords using custom fields you should use this value for the custom field Name. The Value of your custom field should be the meta keywords you would like to use, separated by comas.
cs: Pokud definujete klíčová slova pomocí uživatelského pole, použijte tuto hodnotu pro název uživatelského pole. Hodnota uživatelského pole budou klíčová slova, která chcete pro stránku použít. Klíčová slova oddělujte čárkou.

en: When you define your meta description using custom fields you should use this value for the custom field Name. The Value of your custom field should be the custom description you would like to use.
cs: Pokud definujete meta popis pomocí uživatelského pole, použijte tuto hodnotu pro název uživatelského pole. Hodnota uživatelského pole bude meta popis, který chcete pro stránku použít.

en: When you define your title using custom fields you should use this value for the custom field Name. The Value of your custom field should be the custom title you would like to use.
cs: Pokud definujete titulek pomocí uživatelského pole, použijte tuto hodnotu pro název uživatelského pole. Hodnota uživatelského pole bude titulek, který chcete pro stránku použít.

en: When you save layouts to Divi Cloud, they become available on every website you build.
cs: Když rozvržení uložíte do Divi Cloud, zpřístupní se na každém webu, který vytvoříte.

en: When you sync %s to Divi Cloud, they become available on every website you build.
cs: Když synchronizujete %s do Divi Cloud, budou dostupné na každém webu, který vytvoříte.

en: While creating your site, something got hung up. Click Retry to resume where things left off, or Cancel to restore your site to its previous state.
cs: Při vytváření vašeho webu se něco zaseklo. Klikněte na Opakovat, chcete-li pokračovat tam, kde jste skončili, nebo na Zrušit, chcete-li obnovit svůj web do předchozího stavu.

en: Widget Bullet Color
cs: Barva odsazujících teček widgetu

en: Widget Header Color
cs: Barva hlavičky widgetu

en: Widget Link Color
cs: Barva odkazu widgetu

en: Widget Text Color
cs: Barva písma widgetu

en: Widgets
cs: Widgety

en: Width
cs: Šířka

en: WooCommerce Plugin Status
cs: Stav pluginu WooCommerce

[ctx: WooCommerce items number]
en: %1$s Item | %1$s Items
cs[0]: %1$s položka
cs[1]: %1$s položky
cs[2]: %1$s položky

en: WordPress loads it's own WordPress emojis. Modern browsers support native emojis, making WordPress's emojis unnecessary in most cases. Removing WordPress emojis removes unneeded assets and improves performance.
cs: WordPress načte své vlastní emotikony WordPress. Moderní prohlížeče podporují nativní emotikony, takže emotikony WordPress ve většině případů nejsou nutné. Odstraněním emotikonů WordPress odstraníte nepotřebná aktiva a zlepšíte výkon.

en: Words
cs: Slova

en: Write %s With AI
cs: Napište %s s AI

en: Writing Content
cs: Psaní obsahu

en: Writing Text Content
cs: Psaní textového obsahu

en: X Profile Url
cs: URL profilu X

en: Yes
cs: Ano

en: Yoga Studio
cs: Jógové studio

en: Yoga Studio About Page
cs: O stránce Yoga Studio

en: Yoga Studio Blog Page
cs: Blogová stránka Yoga Studio

en: Yoga Studio Classes Page
cs: Stránka kurzů studia jógy

en: Yoga Studio Contact Page
cs: Kontaktní stránka Yoga Studio

en: Yoga Studio Home Page
cs: Domovská stránka Yoga Studio

en: Yoga Studio Landing Page
cs: Vstupní stránka Yoga Studio

en: Yoga Studio Team Page
cs: Týmová stránka Yoga Studio

en: You are using outdated version of Divi. New version is
cs: Používáte zastaralou verzi Divi. Nová verze je

en: You are using the latest version of Divi.
cs: Používáte nejnovější verzi Divi.

en: You can continue to alter and improve the content that was generated by giving AI further instructions.
cs: Obsah, který byl vygenerován, můžete nadále upravovat a vylepšovat tím, že AI poskytnete další pokyny.

en: You can disable this option if you want to remove the comments and comment form from single post pages.
cs: Tuto volbu můžete deaktivovat, pokud chcete pod příspěvky odstranit komentáře a formulář k zadávání komentářů.

en: You can find your API Key <a href="%s" target="_blank">here</a>.
cs: Svůj API klíč <a href="%s" target="_blank">tady</a>.

en: You can generate 10 layouts
cs: Můžete vygenerovat 10 rozvržení

en: You can try out Divi AI 100 times
cs: Divi AI si můžete vyzkoušet 100krát

en: You don't have pages
cs: Nemáte žádné stránky

en: You have hit your 500MB Limit. To continue to save items to your Divi Cloud, you must delete some of your existing items to free up space or upgrade your Divi Cloud storage.
cs: Dosáhli jste limitu 500 MB. Chcete-li pokračovat v ukládání položek do Divi Cloud, musíte odstranit některé ze svých stávajících položek, abyste uvolnili místo nebo upgradovali úložiště Divi Cloud.

en: You have to update Divi in order to use AI.
cs: Abyste mohli používat AI, musíte Divi aktualizovat.

en: Your %1$s subscription has expired. In order to download Premade Layouts from the %2$s Library you must <a href="%3$s" target="_blank">renew your subscription</a>.
cs: Vaše předplatné %1$s vypršelo. Chcete-li si stáhnout Premade Layouts z knihovny %2$s, musíte <a href="%3$s" target="_blank">obnovit své předplatné</a>.

en: Your Divi AI usage limit has been exceeded. Upgrade Divi AI membership to use Divi AI without any limits!
cs: Váš limit využití Divi AI byl překročen. Upgradujte členství Divi AI, abyste mohli používat Divi AI bez jakýchkoli omezení!

en: Your Divi Cloud Session Has Ended
cs: Vaše relace Divi Cloud skončila

en: Your Divi Cloud membership has expired
cs: Vaše členství v Divi Cloud vypršelo

en: Your Divi Cloud membership has expired. To access items stored on your cloud, please <a href="%s" target="_blank">renew your Divi Cloud membership</a>.
cs: Vaše členství v Divi Cloud vypršelo. Chcete-li získat přístup k položkám uloženým ve vašem cloudu, <a href="%s" target="_blank">obnovte si své členství v Divi Cloud</a>.

en: Your Divi Cloud session has ended. Please try logging in again. If you continue to experience authorization failures, try closing Library modal and opening it again so that your authorization token can be regenerated.
cs: Vaše relace Divi Cloud skončila. Zkuste se prosím přihlásit znovu. Pokud i nadále dochází k selhání autorizace, zkuste zavřít modální knihovnu a znovu ji otevřít, aby bylo možné znovu vytvořit autorizační token.

en: Your Divi is outdated
cs: Vaše Divi je zastaralé

en: Your Divi license key has expired
cs: Platnost vašeho licenčního klíče Divi vypršela

en: Your Divi license key is active
cs: Váš licenční klíč Divi je aktivní

en: Your Divi license key is invalid
cs: Váš licenční klíč Divi je neplatný

en: Your Elegant Themes username is invalid
cs: Vaše uživatelské jméno Elegant Themes je neplatné

en: Your Existing Pages
cs: Vaše stávající stránky

en: Your Saved Layouts
cs: Vaše uložená rozvržení

en: Your Site Is Ready!
cs: Vaše stránky jsou připraveny!

en: Your free Divi AI usage limit has been exceeded. Purchase a Divi AI membership to use Divi AI without any limits!
cs: Váš bezplatný limit využití Divi AI byl překročen. Zakupte si členství Divi AI, abyste mohli používat Divi AI bez jakýchkoli omezení!

en: Your image will be upscaled to the size defined here.
cs: Váš obrázek bude převeden na velikost definovanou zde.

en: Your license key has expired.
cs: Platnost vašeho licenčního klíče vypršela.

en: Your website is being created! Sit back and relax while Divi Quick Sites generates content and configures your menu, templates, styles and presets.
cs: Váš web se vytváří! Pohodlně se usaďte a relaxujte, zatímco Divi Quick Sites generuje obsah a konfiguruje vaši nabídku, šablony, styly a předvolby.

en: Your website is ready to go. Below is a list of pages and templates that were created. Next, visit your website and jump into the Divi Builder to edit your content.
cs: Váš web je připraven. Níže je uveden seznam stránek a šablon, které byly vytvořeny. Poté navštivte svůj web a přejděte do Divi Builder a upravte svůj obsah.

[ctx: clear static resources]
en: Clear
cs: Průhledná

en: comments
cs: Komentáře(ů)

[ctx: documentation links]
en: Support
cs: Podpěra, podpora

en: for free. Upgrade to enjoy
cs: zdarma. Upgradujte, abyste si to užili

[ctx: general options]
en: General
cs: Všeobecné

en: hide error message
cs: skrýt chybovou zprávu

[ctx: integrate third-party code]
en: Integration
cs: Integrace

[ctx: navigation menu]
en: Navigation
cs: Navigace

[ctx: page/post]
en: Layout
cs: Rozložení

en: request it here
cs: vyžádejte si to zde

en: settings reset.
cs: nastavení bylo obnoveno.

en: settings saved.
cs: nastavení bylo uložena.

en: show error message
cs: zobrazit chybovou zprávu

[ctx: site ads placement areas]
en: Ads
cs: Reklamy

[ctx: site color scheme]
en: Colorization
cs: Barevnost

[ctx: theme updates]
en: Updates
cs: Aktualizace

en: unlimited usage.
cs: neomezené použití.

en: uploaded logo
cs: nahrané logo

en: you don't have sufficient permissions to access this page
cs: nemáte dostatečná oprávnění k přístupu na tuto stránku
